Godność, wolność, równość... co nam zapewnia Unia Europejska?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:00
Godność człowieka, wolność, równość, solidarność, prawa obywatelskie, wymiar sprawiedliwości to najważniejsze wartości zapisane w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Kiedy i w jakim celu ją utworzono?
Audio
  • Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Co nam zapewnia? (Z definicji Europa/Trójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Alexander Kirch

- Unia Europejska jest specyficzną organizacją międzynarodową, która krok po kroku tworzy relacje między obywatelem a organizacją. W związku z tym była potrzeba spisania praw, które albo były rozproszone w innych dokumentach prawa międzynarodowego, albo też znane z porządków konstytucyjnych państw członkowskich. Chodziło o to, by istniał taki jeden kompleksowy katalog, który wskazywałby na nierozłączność tych praw - wyjaśniała Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Po podpisaniu i uchwaleniu Karty w 2007 r. pojawił się jednak inny dokument - Protokół nr 7, zw. brytyjskim, który wyrażał opór co do zakresu ingerencji Trybunału Sprawiedliwości w porządki prawne państw członkowskich. Takie wątpliwości pojawiły się w Wielkiej Brytanii i w Polsce. W audycji usłyszymy między innymi odpowiedź na tę kwestię. Zapraszamy!

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzący: Ernest Zozuń
Gość: Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 8.08.2017
Godzina emisji: 16.48

czaj/jsz

Czytaj także

Karta Praw Podstawowych jest tarczą dla obywateli

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 15:40
- W Polsce narosło wiele nieporozumień dotyczących Karty Praw Podstawowych. Wielu osobom się wydaje, że Karta ma być kolejną umową międzynarodową, lekiem na całe zło - mówił w "Europejskim Klubie Trójki” dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polsce może grozić tzw. opcja nuklearna?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 17:00
Frans Timmermans jeszcze niedawno nie wykluczał uruchomienia w stosunku do Polski artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Prezydent Duda zawetował jednak ustawy o SN i KRS, więc zagrożenie oddaliło się. Czy jednak naprawdę było aż tak blisko? Jakie warunki trzeba spełnić, by wspomniany artykuł został uruchomiony?
rozwiń zwiń