X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co dalej z układem z Schengen?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 11:00
Podpisany w miejscowości Schengen w Luksemburgu układ o ruchu granicznym jest jednym z najważniejszych przykładów integracji europejskiej. Z korzyści, które z niego płyną, korzystało wielu z nas. Czy w tej kwestii szykują się duże zmiany?
Audio
  • Co dalej z układem z Schengen? (Z definicji Europa/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bumble Dee/shutterstoc.com/cc

Układ z Schengen to porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. – Osobiście zawsze mówię, że chciałbym, aby nie ruch graniczny, a polityka energetyczna była mocną formą Wspólnoty. Natomiast dla obywateli jest to, obok wspólnej waluty, chyba najbardziej odczuwalne – mówi Radosław Ciszewski z Fundacji Pułaskiego.

Niestety, umowa ta niesie za sobą pewne konsekwencje. Istotne jest zabezpieczenie wszystkich granic zewnętrznych państw, które należą do układu. Niestety, to co ułatwia zwykłym obywatelom ruch turystyczny, pozwala też na swobodne poruszanie się po terenach objętych układem osobom, które nie mają dobrych intencji. Dlatego też coraz więcej mówi się o zamykaniu granic. Część państw unijnych, ze względu na groźbę ataków terrorystycznych, wróciła do kontroli granicznych.

Czy odwrót od ustaleń z Schengen jest receptą na jeden z większych problemów współczesnej Europy? Może, zamiast uszczelniać granice między państwami członkowskimi, warto poświęcić więcej uwagi i przeznaczyć więcej środków na ochronę granic zewnętrznych Wspólnoty? Więcej o tym w dołączonym nagraniu. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Radosław Ciszewski (Fundacja Batorego)
Data emisji: 16.10.2017
Godzina emisji: 17.24

ml/mk

Czytaj także

Czy UE ma szanse wygrać z terroryzmem?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 18:30
Po zeszłotygodniowym zamachu w londyńskim metrze na nowo odżyła dyskusja o walce z terroryzmem w Europie. – Na poziomie Brukseli możemy mówić, że wszyscy się przejmujemy, ale percepcja zagrożenie terrorystycznego ze strony Państwa Islamskiego w Estonii, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Polsce jest inna – ocenia Kacper Rękawek z GLOBSEC Policy Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanowisko UE ws. Katalonii. "Przekaz powściągliwy, ale jasny"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 18:45
Unia Europejska jest dość powściągliwa, jeśli chodzi o zajmowanie stanowiska ws. sytuacji na linii Barcelona-Madryt. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń