Co dalej z układem z Schengen?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 11:00
Podpisany w miejscowości Schengen w Luksemburgu układ o ruchu granicznym jest jednym z najważniejszych przykładów integracji europejskiej. Z korzyści, które z niego płyną, korzystało wielu z nas. Czy w tej kwestii szykują się duże zmiany?
Audio
  • Co dalej z układem z Schengen? (Z definicji Europa/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bumble Dee/shutterstoc.com/cc

Układ z Schengen to porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. – Osobiście zawsze mówię, że chciałbym, aby nie ruch graniczny, a polityka energetyczna była mocną formą Wspólnoty. Natomiast dla obywateli jest to, obok wspólnej waluty, chyba najbardziej odczuwalne – mówi Radosław Ciszewski z Fundacji Pułaskiego.

Niestety, umowa ta niesie za sobą pewne konsekwencje. Istotne jest zabezpieczenie wszystkich granic zewnętrznych państw, które należą do układu. Niestety, to co ułatwia zwykłym obywatelom ruch turystyczny, pozwala też na swobodne poruszanie się po terenach objętych układem osobom, które nie mają dobrych intencji. Dlatego też coraz więcej mówi się o zamykaniu granic. Część państw unijnych, ze względu na groźbę ataków terrorystycznych, wróciła do kontroli granicznych.

Czy odwrót od ustaleń z Schengen jest receptą na jeden z większych problemów współczesnej Europy? Może, zamiast uszczelniać granice między państwami członkowskimi, warto poświęcić więcej uwagi i przeznaczyć więcej środków na ochronę granic zewnętrznych Wspólnoty? Więcej o tym w dołączonym nagraniu. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Radosław Ciszewski (Fundacja Batorego)
Data emisji: 16.10.2017
Godzina emisji: 17.24

ml/mk

Czytaj także

Czy UE ma szanse wygrać z terroryzmem?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 18:30
Po zeszłotygodniowym zamachu w londyńskim metrze na nowo odżyła dyskusja o walce z terroryzmem w Europie. – Na poziomie Brukseli możemy mówić, że wszyscy się przejmujemy, ale percepcja zagrożenie terrorystycznego ze strony Państwa Islamskiego w Estonii, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Polsce jest inna – ocenia Kacper Rękawek z GLOBSEC Policy Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanowisko UE ws. Katalonii. "Przekaz powściągliwy, ale jasny"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 18:45
Unia Europejska jest dość powściągliwa, jeśli chodzi o zajmowanie stanowiska ws. sytuacji na linii Barcelona-Madryt. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń