Nagroda im. Sacharowa odmieni sytuację opozycji w Wenezueli?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:30
– Otrzymanie nagrody im. Sacharowa to wielki zaszczyt, ale ludzi, którzy ją dostają można postawić w jednym szeregu z Andriejem Sacharowem. Oni też dają nam przykład i inspirują do dalszych działań na rzecz obrony praw człowieka – podkreśla Lenur Kerymov z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Audio
  • Nagroda im. Sacharowa odmieni sytuację opozycji w Wenezueli? (Z definicji Europa/Trójka)
Czuwanie upamiętniające Wenezuelczyków, którzy zginęli w ciągu ostatniego roku, sprzeciwiając się sytuacji w swojej ojczyźnie
Czuwanie upamiętniające Wenezuelczyków, którzy zginęli w ciągu ostatniego roku, sprzeciwiając się sytuacji w swojej ojczyźnie Foto: David Ortega Baglietto/Shutterstock

Opozycja demokratyczna w Wenezueli otrzymała nagrodę imienia Sacharowa za wolność myśli. Ogłosił to w zeszłym tygodniu Parlament Europejski w Strasburgu, uzasadniając to "odwagą polityków i studentów walczących za wolność w obliczu represyjnego rządu".

W Wenezueli od kilku lat panuje kryzys polityczny. W marcu tego roku Sąd Najwyższy pozbawił demokratycznie wybrane Zgromadzenie Narodowe władzy ustawodawczej. Szacuje się, że od początku tego roku 130 działaczy opozycyjnych zostało zamordowanych, a ponad 500 uwięziono.

Nagroda Sacharowa wręczana jest instytucjom bądź osobom zasłużonym w walce o obronę praw człowieka na całym świecie.  Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym Ernest Zozuń przypomniał także sylwetkę Andrieja Sacharowa.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Lenur Kerymov (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 17.24

IAR/gs/ab

Czytaj także

Czy UE ma szanse wygrać z terroryzmem?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 18:30
Po zeszłotygodniowym zamachu w londyńskim metrze na nowo odżyła dyskusja o walce z terroryzmem w Europie. – Na poziomie Brukseli możemy mówić, że wszyscy się przejmujemy, ale percepcja zagrożenie terrorystycznego ze strony Państwa Islamskiego w Estonii, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Polsce jest inna – ocenia Kacper Rękawek z GLOBSEC Policy Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z układem z Schengen?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 11:00
Podpisany w miejscowości Schengen w Luksemburgu układ o ruchu granicznym jest jednym z najważniejszych przykładów integracji europejskiej. Z korzyści, które z niego płyną, korzystało wielu z nas. Czy w tej kwestii szykują się duże zmiany?
rozwiń zwiń