PESCO. Wstęp do tworzenia unijnej armii?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 18:00
PESCO (Permanent Structured Cooperation), zwana również "militarnym Schengen", to umowa mająca prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w UE. Jaki jest sens tego projektu w sytuacji, gdy wiele państw UE należy jednocześnie do NATO?
Audio
  • PESCO. Wstęp do tworzenia unijnej armii? (Z definicji Europa/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Polska początkowo sceptycznie podchodziła do tej idei. Zgodziła się dopiero w momencie, gdy pojawiły się zapewnienia o dostępie do pieniędzy – nie tylko dla przemysłów zbrojeniowych największych krajów, ale dla wszystkich uczestniczących w umowie.

– To jest otwarta droga i otwarta brama. Natomiast zaraz za tą bramą znajduje się pusta przestrzeń. Jak ją wypełnić, jeszcze nie wie. Jest to jednak przepustka do czegoś w rodzaju unijnych sił szybkiego reagowania – mówi ekspert do spraw wojskowości Wojciech Łuczak. – Trzeba pamiętać, że nie może to być dublowanie jednostek już istniejących w ramach NATO, nikt nie ma na to pieniędzy. Należy do tego wszystkiego podchodzić ostrożnie – dodaje.

Czy PESCO okaże się na dłuższą metę udanym projektem? Czy kraje unijne, które nie należą do NATO, jak Finlandia, potrzebują członkostwa w pakcie militarnym? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość: Wojciech Łuczak (ekspert ds. wojskowości)
Data emisji: 13.11.2017
Godzina emisji: 17.21

ml/mk

Czytaj także

18 lat temu Polska weszła do NATO. Jak zmieniła się polska armia w tym czasie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 18:49
- Armia się nie modernizuje w takim tempie, w jakim się modernizować powinna stosownie do nakładów, jakie się deklaruje - ocenił w radiowej Trójce gen. Waldemar Skrzypczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska gra na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 22:00
Władimir Putin od lat modernizuje armię. Po letargu lat 90. wojsko rosyjskie konsekwentnie ulepsza swój sprzęt, struktury i strategie. Jak to wpływa na bezpieczeństwo państw NATO, a zwłaszcza Polski?
rozwiń zwiń