X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PESCO. Wstęp do tworzenia unijnej armii?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 18:00
PESCO (Permanent Structured Cooperation), zwana również "militarnym Schengen", to umowa mająca prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w UE. Jaki jest sens tego projektu w sytuacji, gdy wiele państw UE należy jednocześnie do NATO?
Audio
  • PESCO. Wstęp do tworzenia unijnej armii? (Z definicji Europa/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Polska początkowo sceptycznie podchodziła do tej idei. Zgodziła się dopiero w momencie, gdy pojawiły się zapewnienia o dostępie do pieniędzy – nie tylko dla przemysłów zbrojeniowych największych krajów, ale dla wszystkich uczestniczących w umowie.

– To jest otwarta droga i otwarta brama. Natomiast zaraz za tą bramą znajduje się pusta przestrzeń. Jak ją wypełnić, jeszcze nie wie. Jest to jednak przepustka do czegoś w rodzaju unijnych sił szybkiego reagowania – mówi ekspert do spraw wojskowości Wojciech Łuczak. – Trzeba pamiętać, że nie może to być dublowanie jednostek już istniejących w ramach NATO, nikt nie ma na to pieniędzy. Należy do tego wszystkiego podchodzić ostrożnie – dodaje.

Czy PESCO okaże się na dłuższą metę udanym projektem? Czy kraje unijne, które nie należą do NATO, jak Finlandia, potrzebują członkostwa w pakcie militarnym? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość: Wojciech Łuczak (ekspert ds. wojskowości)
Data emisji: 13.11.2017
Godzina emisji: 17.21

ml/mk

Czytaj także

18 lat temu Polska weszła do NATO. Jak zmieniła się polska armia w tym czasie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 18:49
- Armia się nie modernizuje w takim tempie, w jakim się modernizować powinna stosownie do nakładów, jakie się deklaruje - ocenił w radiowej Trójce gen. Waldemar Skrzypczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska gra na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 22:00
Władimir Putin od lat modernizuje armię. Po letargu lat 90. wojsko rosyjskie konsekwentnie ulepsza swój sprzęt, struktury i strategie. Jak to wpływa na bezpieczeństwo państw NATO, a zwłaszcza Polski?
rozwiń zwiń