Kpt. Krzysztof Baranowski: na morzu czuję się wolny

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 16:15
Dwa razy, samotnie, opłynął kulę ziemską i nie zawahałby się opłynąć jej choćby jeszcze jeden raz, by móc przeżyć Wigilię i Sylwestra na pełnym oceanie. Było to, jak sam przyznaje, absolutnie wyjątkowe doświadczenie. 
Audio
  • Kpt. Krzysztof Baranowski: na morzu czuję się wolny (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
- Gdy ląd znika znikają wraz z nim wszystkie kłopoty, które nas tam męczyły - mówi kapitan Krzysztof Baranowski
- Gdy ląd znika znikają wraz z nim wszystkie kłopoty, które nas tam męczyły - mówi kapitan Krzysztof BaranowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tomasz Stansko Katarzyna Stoparczyk 1200.JPG
"Nie jestem szary". Zwierzenia Tomasza Stańki

Żadna romantyczna historia o morzu nie może obejść się bez listu w butelce. Nie inaczej bywało w przypadku rejsów gościa Katarzyny Stoparczyk. – Gdy wypływałem z Łeby, zabrałem ze sobą kilkadziesiąt buteleczek z listami. Znajdowały się w nich zaproszenia do miasta, z którego właśnie wyruszałem. Może to brzmieć trochę fantastycznie, ale do dwóch adresatów ta korespondencja dotarła. Do jednego na Karaiby, do drugiego w Meksyku – opowiada kapitan Krzysztof Baranowski. Niezwykłości nadaje tej sytuacji fakt, że wszystkie listy były zaadresowane, a osoby, które je otrzymały, niczym w najlepszym filmie… wyłowiły je z morza.

W czasach PRL podróżowanie nie było łatwe. Lista warunków, które trzeba było spełnić, jest dziś nie do wyobrażenia. Kpt. Baranowski radził sobie jednak i z tym. – Mieliśmy pozwolenie na żeglowanie po świecie, ale nie można nam było schodzić nigdzie na ląd. Był na to jednak sposób. Pod pozorem awarii zawijaliśmy do portu i dzięki życzliwości ludzi w danym kraju mogliśmy zwiedzać – wspomina.

Co daje kpt. Baranowskiemu prawdziwe szczęście? Jaka jest jego szczęśliwa cyfra? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której gość Trójki odpowiada na te i wiele innych pytań.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: kpt. Krzysztof Baranowski (żeglarz, podróżnik)
Data emisji: 23.12.2017
Godzina emisji: 6.07

ml/mk

Czytaj także

Marek Kamiński – podróżnik niepokorny

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:00
– W dzieciństwie, kiedy było mi źle, starałem się nie uciekać od trudnych chwil, tylko wierzyć, że każde doświadczenie ma znaczenie – wyznaje w Trójce polarnik Marek Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martyna Wojciechowska: wierzę, że życie jest ciekawsze niż fikcja

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 10:00
Podróżniczka, zdobywczyni Mount Everestu w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk wspominała pierwsze dziecięce lektury i swoją drogę do pisania.
rozwiń zwiń