Jacek Cygan: najłatwiej pisze się dla tych, których się zna

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 13:07
– Gdy piszę tekst piosenki, to robię to przez tego, dla kogo tworzę. Muszę poznać, kim ta osoba jest, jaką postać możemy zbudować na scenie. Wspomagam się tą osobą i muzyką kompozytora. Kradnę trochę z duszy artysty, trochę z nut i na tym buduję. Żeby tak ukraść coś komuś z duszy, wpierw patrzy się tej osobie w oczy, a potem siada się i myśli: co jest w tym człowieku najważniejsze? Jaka jest o nim prawda? – opowiada gość Katarzyny Stoparczyk.
Katarzyna Stoparczyk i Jacek Cygan
Katarzyna Stoparczyk i Jacek CyganFoto: M.Czajkowska

Sebastian Karpiel-Bułecka Katarzyna Stoparczyk 1200.jpg
Sebastian Karpiel-Bułecka: czasem w moim życiu dominują emocje

Jacek Cygan napisał teksty do ponad tysiąca piosenek. I trochę się za tymi tekstami chowa, chociaż wprawny obserwator zauważy, że sporo prawdy o nim kryje się pomiędzy wersami. Tak jak między gałązkami choinki kryje się opowieść o pięknych Świętach małego wówczas chłopca ze Śląska, który dziś wyjątkowo zgrabnie żongluje słowami, ale także naszymi emocjami. 

Posłuchaj
45:07 2018_12_22 08_11_41_PR3_Myslidziecka_357.mp3 Jacek Cygan gościem Katarzyny Stoparczyk (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)

 

PAP_Agata_Passent 1200.jpg
Agata Passent: mam w sobie dużo z mamy

– Ten zawód jest wspaniały, ale ma kilka wad. Pierwsza jest taka, że trzeba komuś pokazać tekst, który się napisze. Na przykład pisze się w nocy, jest cudownie. Niestety rano przychodzi kompozytor czy wokalista. Ten moment ciszy, kiedy on to sobie w głowie śpiewa, a człowiek jest bezbronny, bo już dał ten tekst... przeżywam wtedy katusze – przyznaje gość "Myślidziecka 3/5/7" 

Jak rozmówca Katarzyny Stoparczyk odbiera porównania do Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Wojciecha Młynarskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Jacek Cygan (autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, kawaler Orderu Uśmiechu)
Data emisji: 22.12.2018, 26.12.2020
Godzina emisji: 8.11, 13.07

ml/mk/gs

Czytaj także

Adam Sztaba o swoich fascynacjach i wytrwałości w dążeniu do celu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 14:00
– Mam dziś za sobą nieprzespaną noc. Siedziałem do 5.30 nad ranem, kończąc jakiś utwór. Jestem zadaniowy, jak mam jakiś cel w głowie, to muszę dobrnąć (do końca – przyp. red.). W małych rzeczach też taki jestem, np. jak szukam pilota do telewizora, to też do skutku. Nieważne, że dzieci mogły wynieść go w zabawkach na piętro – opowiada gość Katarzyny Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk. Spotkanie wysokiego ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 14:00
To spotkanie wysokiego ryzyka. Bo jak rozmawiać z kimś, kto jednocześnie mówi, dyryguje i próbuje wyrwać się do stojącego w kącie studia pianina? Tym razem Katarzyna Stoparczyk rozmawia z nieokiełznanym, nieprzewidywalnym, a jednocześnie charyzmatycznym i genialnym artystą dyrygentem Jerzym Maksymiukiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Sadowska: jestem dawcą wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:07
– Daję ją wszystkim, którzy chcą ją ode mnie wziąć – deklaruje rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk. Skąd tyle jej ma? – Biorę ją z kosmosu. Dostałam taki kurek, zawór w głowie. Odkręcam sobie i mam bezpośrednie połączenie – opisuje Maria Sadowska.
rozwiń zwiń