Janusz Majewski: czasem jeszcze próbuję "bałakać"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 09:00
– Z czasów dzieciństwa spędzonego we Lwowie zapamiętam czereśnie, wyścigi konne na Persenkówce i zapach korytarzy w mojej szkole – mówi w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk reżyser Janusz Majewski.
Audio
  • Janusz Majewski gościem Katarzyny Stoparczyk (Myślidziecka 3/5/7?/Trójka)
Janusz Majewski i Katarzyna Stoparczyk
Janusz Majewski i Katarzyna StoparczykFoto: E. Redel

Mówią o nim: "to ostatni z prawdziwych dżentelmenów", spadkobierca przedwojennej kultury bycia. Przyjaźnił się z Polańskim i Mrożkiem. Swoje życie dzielił z żoną, wybitną fotografką, Zofią Nasierowską.

Poza ludźmi bezwarunkową miłością pokochał kino. Nazywany jest reżyserem, który nigdy nie dał się zaszufladkować. Gdyby nie on, nie zobaczylibyśmy "Zaklętych rewirów", "Królowej Bony" czy "C.K. Dezerterów".

W tym roku skończy 88 lat, chodź jego fizis wcale na to nie wskazuje. – Ze względu na to, jak wyglądam, mogę podszywać się pod kogoś młodszego, ale staram się tego nie nadużywać – śmieje się reżyser.

Czy to prawda, że Janusz Majewski był kiedyś nieśmiałym człowiekiem? Jaki film zostawił w nim trwały ślad? Jak gość Trójki mówi "po lwowsku"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Janusz Majewski (reżyser)
Data emisji: 13.04.2019
Godzina emisji: 8.09

mk

Czytaj także

Julia Pietrucha: życie trzeba brać garściami

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 09:14
Można o niej powiedzieć, że jest "dzieckiem złotej szansy", bo za cokolwiek się w swoim życiu bierze, odnosi spektakularny sukces. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Kuczok: byłem dzieckiem, które dorosło przez bunt

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 09:00
– Kiedy mam dosyć świata, wtedy wchodzę pod ziemię. Stamtąd przynoszę spokój i wręcz aseptyczny brud – mówi kolejny gość audycji "Myślidziecka 3/5/7".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Talar: wciąż mam w sobie małego chłopca

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 09:00
Człowiek ten urodził się w najdłuższej wsi w Polsce i być może właśnie tam, siedząc na parapecie okna babci, zakiełkowało w nim wielkie marzenie, aby zostać aktorem.
rozwiń zwiń