Lech Janerka: nie jestem swoim fanem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
Człowiek ten od kilkudziesięciu już lat przeciera szlaki tym, którzy chcą odważyć się, by mówić własnym głosem.
Audio
  • Lech Janerka, czyli człowiek, który wrzeszczał do ściany (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
Katarzyna Stoparczyk i Lech Janerka
Katarzyna Stoparczyk i Lech JanerkaFoto: W. Szemik

On sam w latach 80. był donośnym głosem pokolenia, chociaż oczywiście się z tym nie zgadza, mówiąc: "Nie, nie byłem żadnym głosem. Ja po prostu wtedy siedziałem w domu i wrzeszczałem do ściany". A gdyby ktoś chciał dowiedzieć się gdzie ta ściana jest, to może spodziewać się takiej oto odpowiedzi: "Ja nie jestem z Wrocławia, nie jestem także z Warszawy. Ja jestem proszę państwa z Księżyca". 

Ten człowiek ma wiele wspólnego z maleńką figurką sowy, łóżkiem de Gaulle'a czy twarzą Malkovicha. Za tym człowiekiem niektórzy wołają "Dzidek"! A całe jego życie i ogromną miłość do muzyki uzasadnia jedna, bardzo ważna osoba – żona.

– Byłem szczupłym i ładnym dzieckiem, ale nie byłem rezolutny. W duchu byłem śmiały, jednak na zewnątrz zamknięty. Dużo we mnie z mamy. Chyba najwięcej tego, że zajmuje się rzeczami ulotnymi – opowiada gość Katarzyny Stoparczyk. 

Czy Lech Janerka mógłby zostać szefem mafii? Co musi się wydarzyć, aby napisany przez niego utwór nie pozostał w szufladzie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z artystą. 

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Lech Janerka (muzyk)
Data emisji: 29.06.2019, 18.01.2020
Godzina emisji: 8.09, 8.10

kw/mk

Czytaj także

W Trójkowym archiwum. Henryk Łapiński gościem Katarzyny Stoparczyk

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 14:00
– Chociaż do siebie mam dużo krytycyzmu, a to nie jest zaleta – mówił Henryk Łapiński w audycji "Myślidziecka 3/57" w sierpniu ubiegłego roku. Wybitny aktor teatralny, filmowy i dubbingowy zmarł w piątek 11 września 2020 roku w wieku 87 lat, a my przypominamy zapis jego rozmowy z Katarzyną Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Strzelecki: dzięki młodym ludziom lepiej rozumiem świat

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 09:00
Jest bodaj jedyną osobą, która, przemierzyła pół świata, mając na bilecie zapisane nazwisko literackiej postaci, niejakiego Pana Rawlinsona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iga Cembrzyńska: chciałam być drugą Shirley MacLaine

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 09:00
– Była dla mnie kimś genialnym, fascynującym. Nie musiała kłamać, śpiewała z serca – podkreśla Iga Cembrzyńska w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
rozwiń zwiń