Kazimierz Kaczor: wolę pozostać z optymizmem do życia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 09:00
– Kiedy wchodzę na łódkę, rzucam wszystkie sznurki wiążące mnie z lądem, stawiam żagle i odbijam od pomostu. Płynę gdzieś w świat i to wszystko, co formalne, zostaje tam, a mnie ogarnia lekkomyślna euforia, że cały świat stoi przede mną otworem – wyznaje aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny oraz człowiek wielu talentów, Kazimierz Kaczor.
Audio
  • Z Kazimierzem Kaczorem w audycji "Myślidziecka 3/5/7" rozmawia Katarzyna Stoparczyk (PR, 23.11.2019)
Kazimierz Kaczor i Katarzyna Stoparczyk
Kazimierz Kaczor i Katarzyna StoparczykFoto: E. Różycka

Potrafił rozkochać w sobie pół Polski i nadal pozostać sobą. Stworzył kultowe, filmowe postaci, a przy okazji potrafił profesjonalnie obsłużyć dźwig, wypłynąć na szerokie żeglarskie wody jako kapitan, ograć przeciwników w strategiczne gry, poprowadzić drużynę siatkarzy do zwycięstwa i... zagrać skrzypcowy koncert.

– Moja mama postanowiła, że będę grał na skrzypcach. Nie byłem do tego przekonany. Chodziłem do szkoły muzycznej w Krakowie, skąd pochodzę. Mój przewspaniały profesor i świetny skrzypek, Tadeusz Gonet mówi: "Świetnie ci idzie, więc naucz się arii na strunie G". Ucieszyłem się bardzo, bo wielokrotnie ją słyszałem. Kiedy wykonałem ja przed profesorem na następnej lekcji, powiedział on: "W ogóle tego nie ćwiczyłeś, nie będziesz tego grał!". Byłem młody i lekkomyślny, myślałem, że jeżeli gram ładnie, jest w porządku, a tu jednak obowiązuje pewna dyscyplina muzyczna. Oprócz tego, że jest to piękne, ma to swoją formę, swoje wyliczenie, swój czas trwania, a kiedy spełnię te warunki, otwiera się całe piękno – wspomina rozmówca Katarzyny Stoparczyk.

Jaka muzyka, według naszego gościa, mogłaby towarzyszyć stworzeniu świata? W jaki sposób list od Fidela Castro pozwalał mu pływać po kubańskich wodach? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Kazimierz Kaczor (aktor)
Data emisji: 23.11.2019
Godzina emisji: 8.11

kr/mk

Czytaj także

Jerzy Pilch: pewnymi partiami tego świata da się zachwycać

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 15:00
– To wyjątkowa sytuacja, ponieważ do swojego królestwa zaprosił mnie Jerzy Pilch. Tak więc tym razem audycja zrealizowana była w domu pisarza – mówi Katarzyna Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Kowalska: mam w sobie dużo gniewu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 09:00
– W zasadzie tylko moja mama mówi do mnie: Katarzyna. Dlaczego? Chyba dlatego, żebym się ogarnęła i w końcu wydoroślała – śmieje się Kasia Kowalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Preis: najgłębsze wartości czerpie się z domu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 09:00
– Jestem człowiekiem, którego uruchamia wyobrażenie o wygranej w totolotka. Gram bardzo rzadko, ale w momencie obstawienia liczb już stąd wyjeżdżam, już pakuję walizkę, już jestem na drugim końcu świata… – mówi o sobie gość tego wydania audycji.
rozwiń zwiń