Renata Przemyk: dałam radę, choć nie było łatwo

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 14:15
Nasz gość przez lata krył za potężnym głosem ogromną niepewność i wrażliwość. - Miałam przeświadczenie, że muszę się pojawić na scenie i że jeśli tam się uda, to ze wszystkim się uda - opowiada Katarzynie Stoparczyk.
Renata Przemyk w Trójce
Renata Przemyk w TrójceFoto: Andrzej Bołdaniuk

W ukrywaniu prawdziwej siebie pomagała jej czerń. Dorastała w czasach, gdy było dużo szarości. Wtedy nawet ta czerń się wyróżniała i była bardziej kolorowa. Nosiła fryzury, jakich nie miał nikt inny. Od zawsze uwielbiała wyskoczyć z tłumu i mocno zaznaczyć swoją odmienność. 

– Mieliśmy bardzo dużą potrzebę zaznaczania swojej odmienności, bo wciskano nas jak kostki brukowe w równą przestrzeń. Moja wrodzona przekora jakoś musiała sobie z tym poradzić – mówi Renata Przemyk.


Posłuchaj
50:09 2020_10_17 13_07_34_PR3_Myslidziecka_357.mp3 Renata Przemyk szczerze o sobie samej (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)

 

Jej pierwszy pseudonim artystyczny brzmiał Ulrika von Dietrichstein. Nawet w ten sposób okazywała bunt. Przyznaje, że jest mistrzynią w zadręczaniu się, choć można odnieść wrażenie, że z wiekiem złagodniała. Już jako nastolatka pisała wiersze. Nie było tego dużo. Potem zaczęła tworzyć piosenki, a za pierwsze zarobione w życiu pieniądze kupiła gitarę. Studiowała bohemistykę, ale jej życie w końcu zdominowała muzyka.

– Jakiś czas temu wpadła mi w ręce książka o osobach wysoko wrażliwych. Zaczęłam czytać i zauważać, że faktycznie bywam nadwrażliwa, egzaltowana, przeżywam zbyt mocno. Pomyślałam, że ciężko jest ze mną chyba wytrzymać. Czasem sprawiało to trudność nawet mnie samej. Mówiłam sobie wtedy, że to dobrze dla artysty, bo jestem przez to ciekawsza dla słuchacza. Prywatnie bywało jednak ciężko. Miałam przeświadczenie, że muszę się pojawić na scenie i że jeśli tam się uda, to ze wszystkim się uda. Dałam radę, choć nie było łatwo – wyznaje Renata Przemyk.

Renata Przemyk - Kłamiesz/RenataPrzemykVEVO

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Renata Przemyk (wokalistka)
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 13.07

ml

Czytaj także

Gaba Kulka o stawaniu się sobą

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 09:13
– Gabą stałam się na studiach. To moment, kiedy poznaje się wiele nowych osób i można w pewien sposób stworzyć siebie na nowo. Do tamtej pory tak nazywała mnie tylko moja ukochana, przyszywana kuzynka i kojarzyło mi się to stuprocentowo pozytywnie – opowiada rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Cugowski: chciałem pokazać wszystkie etapy mojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 20:00
Gościa Tomasza Żądy nikomu chyba nie trzeba przedstawiać Grzegorz Cugowski to żywa legenda polskiego rocka. Obchodzący w tym roku 70. urodziny muzyk, od 50 lat nieustannie występuje, nagrywa i zdobywa serca kolejnych pokoleń słuchaczy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ikona polskiej sceny po raz pierwszy o swoim życiu. "Trojanowska" Leszka Gnoińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 08:00
 – Chciałem tą książką pokazać i uświadomić kolejnym pokoleniom, że to tak naprawdę była wielka gwiazda. Ona wychodziła poza muzykę i wchodziła w sferę obyczajową, społeczną, modową – mówił na antenie Trójki Leszek Gnoiński, autor książki "Trojanowska" wywiadu-rzeki z Izabelą Trojanowską, który ukazał się 23 września.
rozwiń zwiń