Sześciu wspaniałych. Wielcy detektywi okiem Katarzyny Cygler

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:00
- Ktoś musi stać na straży sprawiedliwości. Kto, jeśli nie detektywi wszech czasów? - pyta Katarzyna Cygler. W kolejnym "Trójkowym detektywie" przyglądaliśmy się sześciu takim postaciom.
Audio
  • Katarzyna Cygler opowiada o najlepszych detektywach w historii literatury (Trójkowy detektyw)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/J Walters

- W kryminale nie chodzi tylko o zagadkę, ani o to, by wydedukować, kto jest mordercą. Chodzi o to, by przebywać z tymi ludźmi, bohaterami o wyjątkowych umysłach i sercach - zauważa dziennikarka. I faktycznie, książkowy detektyw to postać szorstka, nierzadko nieszczęśliwa, ale zawsze mająca w sobie coś czystego i nieskalanego.

Debiutujący w 1934 roku Philip Marlowe jest wręcz definicją książkowego prywatnego detektywa. Sportretowany w filmie przez Humphreya Bogarta to przystojny mężczyzna w kapeluszu, nie stroniący od używek idealista. W pewnym sensie jego przeciwnością jest Herkules Poirot. Ten perfekcjonista, pchany do działania potrzebą ukojenia swojego umysłu i rozwikłania kolejnych zagadek, zyskał niesamowitą popularność na całym świecie.

Sherlock Holmes, Jules Maigret czy dwójka detektywów z książek skandynawskich autorów - to inni wybrani do wielkiej szóstki przez Katarzynę Cygler. O nich, oraz o tym, którzy autorzy nie znosili swoich bohaterów, można posłuchać w nagraniu audycji. Zapraszamy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Autor: Katarzyna Cygler
Data emisji: 11.07.2017
Godzina emisji: 10.15

ml/gs

Czytaj także

Oto absolutnie przeciętny detektyw

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 13:41
Zabójstwo, śledztwo, nie do końca ciekawi policjanci i dużo napięcia. Michał Nogaś przedstawił kryminał z Izraela "Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć" Drora Mishaniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas pociąga w kryminałach?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:50
Filmy i książki kryminalne, powieści detektywistyczne... Co sprawia, że tak chętnie po nie sięgamy? W pierwszej audycji z cyklu "Trójkowy detektyw" zastanawiała się nad tym Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indianie i świat marzeń - "Krew i burza"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 11:20
- Odkrycie w sobie małego chłopca jest niezbędne dla każdego mężczyzny, bo inaczej stajemy się ponurakami - stwierdza Wojciech Mann. A co jest do tego najlepszą drogą? Na to pytanie odpowiada w rozmowie Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń