X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sześciu wspaniałych. Wielcy detektywi okiem Katarzyny Cygler

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:00
- Ktoś musi stać na straży sprawiedliwości. Kto, jeśli nie detektywi wszech czasów? - pyta Katarzyna Cygler. W kolejnym "Trójkowym detektywie" przyglądaliśmy się sześciu takim postaciom.
Audio
  • Katarzyna Cygler opowiada o najlepszych detektywach w historii literatury (Trójkowy detektyw)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/J Walters

- W kryminale nie chodzi tylko o zagadkę, ani o to, by wydedukować, kto jest mordercą. Chodzi o to, by przebywać z tymi ludźmi, bohaterami o wyjątkowych umysłach i sercach - zauważa dziennikarka. I faktycznie, książkowy detektyw to postać szorstka, nierzadko nieszczęśliwa, ale zawsze mająca w sobie coś czystego i nieskalanego.

Debiutujący w 1934 roku Philip Marlowe jest wręcz definicją książkowego prywatnego detektywa. Sportretowany w filmie przez Humphreya Bogarta to przystojny mężczyzna w kapeluszu, nie stroniący od używek idealista. W pewnym sensie jego przeciwnością jest Herkules Poirot. Ten perfekcjonista, pchany do działania potrzebą ukojenia swojego umysłu i rozwikłania kolejnych zagadek, zyskał niesamowitą popularność na całym świecie.

Sherlock Holmes, Jules Maigret czy dwójka detektywów z książek skandynawskich autorów - to inni wybrani do wielkiej szóstki przez Katarzynę Cygler. O nich, oraz o tym, którzy autorzy nie znosili swoich bohaterów, można posłuchać w nagraniu audycji. Zapraszamy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Autor: Katarzyna Cygler
Data emisji: 11.07.2017
Godzina emisji: 10.15

ml/gs

Czytaj także

Oto absolutnie przeciętny detektyw

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 13:41
Zabójstwo, śledztwo, nie do końca ciekawi policjanci i dużo napięcia. Michał Nogaś przedstawił kryminał z Izraela "Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć" Drora Mishaniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas pociąga w kryminałach?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:50
Filmy i książki kryminalne, powieści detektywistyczne... Co sprawia, że tak chętnie po nie sięgamy? W pierwszej audycji z cyklu "Trójkowy detektyw" zastanawiała się nad tym Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indianie i świat marzeń - "Krew i burza"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 11:20
- Odkrycie w sobie małego chłopca jest niezbędne dla każdego mężczyzny, bo inaczej stajemy się ponurakami - stwierdza Wojciech Mann. A co jest do tego najlepszą drogą? Na to pytanie odpowiada w rozmowie Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń