Kto jest literackim wzorem dla detektywów?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 12:43
– "Zabójstwo przy Rue Morgue" to historia, która zmieniła historię świata literatury. Co takiego sprawiło, że wymieniana jest jako pierwsze dzieło detektywistyczne? – pyta prowadząca audycję "Trójkowy detektyw" Katarzyna Cygler.
Audio
  • Kiedy na kartach literatury pojawili się pierwsi detektywi? (Trójkowy detektyw)
Fragment plakatu promującego film powstały na podstawie noweli Edgara Allana Poego w reżyserii Roberta Floreya
Fragment plakatu promującego film powstały na podstawie noweli Edgara Allana Poego w reżyserii Roberta FloreyaFoto: materiały promocyjne

– Warto przeczytać tę bardzo intrygującą historię, w której mamy trzy czynniki: wybitny analityczny umysł, brutalną, ale też fascynującą siłę fizyczną i piękną kobietę – mówi dziennikarka o noweli Edgara Allana Poego z 1841 roku.

Dlaczego stworzona przez amerykańskiego pisarza postać C. Auguste'a Dupina uważana jest za pierwszego detektywa w historii literatury, a zarazem wzór dla twórców gatunku? Co wspólnego z fikcyjnym bohaterem ma francuski minister policji, który twierdził, że tylko zbrodniarze mogą zwalczać zbrodnie, i "pojawił się" w kilkunastu powieściach swojego przyjaciela Balzaca? Tego wszystkiego dowiadujemy się, słuchając audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Autorka: Katarzyna Cygler
Data emisji: 25.07.2017
Godzina emisji: 10.17

iwo

Czytaj także

Co nas pociąga w kryminałach?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:50
Filmy i książki kryminalne, powieści detektywistyczne... Co sprawia, że tak chętnie po nie sięgamy? W pierwszej audycji z cyklu "Trójkowy detektyw" zastanawiała się nad tym Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześciu wspaniałych. Wielcy detektywi okiem Katarzyny Cygler

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:00
- Ktoś musi stać na straży sprawiedliwości. Kto, jeśli nie detektywi wszech czasów? - pyta Katarzyna Cygler. W kolejnym "Trójkowym detektywie" przyglądaliśmy się sześciu takim postaciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego lubimy Dextera Morgana?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 11:48
Bohater serialu "Dexter" to analityk śladów krwi pracujący w policji Miami i… seryjny morderca seryjnych morderców.
rozwiń zwiń