Czy można uciec z więzienia, nie wiedząc o tym?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 12:30
- Pawiak to nie było zwykłe więzienie. Jego główny pomysłodawca, Fryderyk hrabia Skarbek, stworzył tę czterokondygnacyjną fortecę tak, by uniemożliwić ucieczkę groźnym kryminalistom. Jednak zamiast tego stała się ona więzieniem dla bojowników o wolność narodu polskiego - mówi Katarzyna Cygler.
Audio
  • Katarzyna Cygler o śmiałej ucieczce z Pawiaka (Trójkowy detektyw)
Więzienie na Pawiaku
Więzienie na PawiakuFoto: Trabantos/Shutterstock.com

W swojej audycji Katarzyna Cygler opowiedziała historię najsłynniejszej ucieczki z Pawiaka. W 1905 roku członkowie CKR - PPS wyciągnęli stamtąd 10 więźniów politycznych skazanych na śmierć. Akcja była zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach, a biorący w niej udział, jak i sami uwolnieni, nigdy nie zostali ponownie schwytani. Co ciekawe, plan zakładał, że znajdujący się w niewoli skazańcy nie mogą się dowiedzieć, że lada chwila mają stać się wolnymi ludźmi....

Więcej na temat widowiskowej operacji można usłyszeć w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Autorka: Katarzyna Cygler
Data emisji: 1.08.2017
Godzina emisji: 10.19

ml/mk

Czytaj także

Szef gangu przemycającego narkotyki do Rosji i USA oskarżony

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 13:10
Aresztowano 41-letniego Roberta B. za kierowanie grupą przestępczą, która m.in. przemycała do Rosji i USA hurtowe ilości narkotyków. Używki trafiały z Polski do Rosji ukryte w pociągach, a do USA przewozili je stewardzi PLL LOT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co to znaczy być pilotem myśliwca?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 15:00
- Obudzili nas z wielkim hukiem: "308 natychmiast! Za 15 minut odlot!", więc wskoczyliśmy w buty, kurtki skórzane - bo to była zima, piękna pogoda - i wystartowaliśmy - wspomina gość "Godziny prawdy" Jerzy Główczewski, pilot myśliwca 308 Dywizjonu.
rozwiń zwiń