X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie ma zbrodni bez ofiary

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 12:30
- Kiedy myślimy o zbrodni, skupiamy uwagę przede wszystkim na mordercy, na detektywie, na rozwiązaniu zagadki. Nie byłoby jednak żadnej kryminalnej historii bez ofiary - mówi Katarzyna Cygler.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: WolfBlur/pixabay.com

Czy chcielibyśmy identyfikować się z ofiarą? Niezaprzeczalnie to, kim ona była, ma dla bohaterów historii znaczenie, wpływa na kształt śledztwa. Jednakże dla widza lub czytelnika oznacza to już wpływ na całą opowieść.

Najlepsi pisarze i scenarzyści kryminalni wnikliwie zgłębiają tajniki pracy śledczych, a część z nich wręcz pracowała w policji. Takie doświadczenia wpływają na twórczość i nadają jej niezbędnej nutki realizmu. Dlatego też konieczna jest tu znajomość wiktymologii, czyli studium ofiar, po to, by móc lepiej opisać samego sprawcę.

Aby dowiedzieć się więcej o procesach śledczych wykorzystywanych w utworach o tematyce kryminalnej, zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Autorka: Katarzyna Cygler
Data emisji: 22.08.2017
Godzina emisji: 10.15

ml/mk

Czytaj także

Kto jest literackim wzorem dla detektywów?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 12:43
– "Zabójstwo przy Rue Morgue" to historia, która zmieniła historię świata literatury. Co takiego sprawiło, że wymieniana jest jako pierwsze dzieło detektywistyczne? – pyta prowadząca audycję "Trójkowy detektyw" Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminalny Wrocław Marka Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:30
Eberhard Mock jest koneserem dobrych trunków, miłośnikiem smacznego jedzenia i wielbicielem kobiecych uroków. Ale nade wszystko to policjant kryminalny z Wrocławia pierwszej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń