X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim był pierwszy złodziej złapany dzięki daktyloskopii?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 15:30
Pierwszą osobą, która zainteresowała się używaniem linii papilarnych do identyfikowania ludzi, był brytyjski urzędnik w dziewiętnastowiecznych Indiach - William Herschel. Jego pomysł został jednak szybko uznany za bzdurę i, w efekcie, porzucony.
Audio
  • Historia badania odcisków palców (Trójkowy detektyw)
  • Jakie jest prawdopodobieństwo powtórzenia się takich samych linii papilarnych (Trójkowy detektyw)
- Daktyloskopia to technika śledcza, zajmująca się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni. Początki, jak w wypadku wielu przełomowych odkryć, nie były łatwe - mówi Katarzyna Cygler
- Daktyloskopia to technika śledcza, zajmująca się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni. Początki, jak w wypadku wielu przełomowych odkryć, nie były łatwe - mówi Katarzyna CyglerFoto: Elnur/Shutterstock.com

Potrzeba było kogoś ogromnie zdeterminowanego, aby badanie linii papilarnych uznano za wartościową metodę. Tak było w przypadku doktora Henry'ego Fauldsa, chirurga przebywającego w Tokio, któremu regularnie ktoś podkradał zawartość barku.

To on postanowił złapać złodzieja, porównując odciski palców na butelce z kształtem linii na dłoniach wszystkich, którzy mieli dostęp do jego zapasów. I udało mu się!

W jaki sposób archeologia pomogła w stworzeniu daktyloskopii? Gdzie zostawiamy ślady odcisków palców? Do czego już wkrótce będą one służyć? Czy odcisk linii papilarnych w glinie i na szklance jest taki sam?

Tego i wielu innych ciekawostek można się dowiedzieć z dołączonych nagrań. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Autorka: Katarzyna Cygler
Data emisji: 5.09.2017, 12.09.2107
Godzina emisji: 10.12, 10.13

ml/gs/mk

Czytaj także

Nie ma zbrodni bez ofiary

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 12:30
- Kiedy myślimy o zbrodni, skupiamy uwagę przede wszystkim na mordercy, na detektywie, na rozwiązaniu zagadki. Nie byłoby jednak żadnej kryminalnej historii bez ofiary - mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antropometria w służbie śledczych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 12:00
Cesare Lombroso czy Alphonse Bertillon to bardzo ważne nazwiska w historii kryminologii. To dzięki nim praca organów ścigania może być obecnie znacznie bardziej wydajna.
rozwiń zwiń