La Cosa Nostra – od ruchu oporu do gangsterskiego imperium

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 16:00
La Cosa Nostra, czyli "Nasza Sprawa", została powołana do życia, by pomóc biednej społeczności Sycylii w czasach okupacji hiszpańskiej. Po kilkudziesięciu latach stała się największą organizacją przestępczą w USA, której macki sięgały najwyższych władz.
Audio
  • La Cosa Nostra – od ruchu oporu do gangsterskiego imperium (Trójkowy detektyw)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Herbert_Winkler/Pixabay.com

Pod koniec XIX wieku La Cosa Nostra, działająca już jako organizacja mafijna, rozszerzyła zasięg swoich wpływów na całe Włochy. Gdy zaczęła się wielka migracja zarobkowa do Ameryki, okazało się, że to również bardzo podatny dla niej grunt. Przestępcy szybko zaaklimatyzowali się na nowym kontynencie i rozpoczęli budowę swojego imperium. Za jego symbol można uznać miasto Chicago i działającego tam króla gangsterów – Ala Capone. – Będąc ledwie dwudziestolatkiem miał już na koncie serię wymuszeń i morderstwa. W wieku dwudziestu kilku lat był w stanie zaważyć na wyborze chicagowskiego burmistrza. Miasto to było dosłownie rządzone przez mafię – mówi Katarzyna Cygler.

Jak włoska mafia budowała swoją potęgę w USA? Jak udało im się wniknąć w struktury władzy? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 24.10.2017
Godzina emisji: 10.15

ml/ab

Czytaj także

Czy można uciec z więzienia, nie wiedząc o tym?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 12:30
- Pawiak to nie było zwykłe więzienie. Jego główny pomysłodawca, Fryderyk hrabia Skarbek, stworzył tę czterokondygnacyjną fortecę tak, by uniemożliwić ucieczkę groźnym kryminalistom. Jednak zamiast tego stała się ona więzieniem dla bojowników o wolność narodu polskiego - mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wileńska Cosa Nostra – Bruderferajn

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:30
Związki zawodowe reprezentują interesy różnych grup zawodowych. A przestępcy? Czy oni również zrzeszają się, by zapewnić swoim "braciom i siostrom po fachu" "godny byt"?
rozwiń zwiń