Meyer Lansky: amerykański mafioso z Grodna

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 14:00
Przestępczość zorganizowana w USA została w XX wieku zdominowana przez włoskie rodziny mafijne. Jak to się stało, że chłopak z Grodna, mimo bariery narodowościowej, zrobił tam zawrotną karierę?
Audio
  • Meyer Lansky: amerykański mafioso z Grodna (Trójkowy detektyw)
Meyer Lansky
Meyer LanskyFoto: By Orlando Fernandez, World Telegram staff photographer [Public domain], via Wikimedia Commons

Meyer Lansky, a właściwie Meier Suchowlański, był jednym z milionów emigrantów z Europy Wschodniej, którzy osiedlili się na początku ubiegłego stulecia w Nowym Jorku. W wieku 17 lat poznał Charliego "Lucky" Luciano, z którym miał w późniejszych latach prowadzić interesy. Szybko piął się po szczeblach struktur mafijnych, aż w końcu znalazł się na samym szczycie.

– Meyer Lansky zdobył prawie wszystko, co można było osiągnąć w amerykańskim świecie przestępczym. Niestety, nie mógł zostać "capo di tutti capi", bo nie był Włochem. Sam zaś, pytany o pochodzenie, zawsze odpowiadał: "Polska" – opowiada Katarzyna Cygler.

Jak chłopak z Grodna pomógł kształtować współczesną Amerykę? Czy kiedykolwiek spotkała go kara za łamanie prawa? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 31.10.2017
Godzina emisji: 10.15

ml/ab

Czytaj także

Wileńska Cosa Nostra – Bruderferajn

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:30
Związki zawodowe reprezentują interesy różnych grup zawodowych. A przestępcy? Czy oni również zrzeszają się, by zapewnić swoim "braciom i siostrom po fachu" "godny byt"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

La Cosa Nostra – od ruchu oporu do gangsterskiego imperium

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 16:00
La Cosa Nostra, czyli "Nasza Sprawa", została powołana do życia, by pomóc biednej społeczności Sycylii w czasach okupacji hiszpańskiej. Po kilkudziesięciu latach stała się największą organizacją przestępczą w USA, której macki sięgały najwyższych władz.
rozwiń zwiń