Łódzki władca niewolników w Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 16:00
Urodzony w Łodzi Noé Trauman musiał na początku XX wieku uciekać z Europy do Ameryki Południowej. Tam, w stolicy Argentyny, został prezesem Cwi Migdal – związku stręczycieli.
Audio
  • Łódzki władca niewolników w Buenos Aires (Trójkowy detektyw)
No Trauman
Noé TraumanFoto: [Public domain], via Wikimedia Commons

Na przełomie XIX i XX wieku z carskiej Rosji, w tym z Kongresówki, wyemigrowało wiele osób. Duża część z nich trafiła do Ameryki Południowej. To sprawiło, że podobnie jak w przypadku włoskiej Cosa Nostry w USA, tam również zaczęły powstawać organizacje przestępcze.

Jedną z nich była Cwi Migdal. Specjalizująca się w stręczycielstwie i handlu ludźmi grupa szybko zmonopolizowała swoją część przestępczego rynku. Jej pierwszym prezesem został Noé Trauman, ale sama organizacja liczyła kilkuset członków.

Jak to często bywa w przypadku takich kolosów, Cwi Migdal również stał na glinianych nogach. – Nie dała im rady skorumpowana policja. Nie wskórali nic urzędnicy, konkurencja, ani organizacje międzynarodowe. Udało się za to… samotnej kobiecie Raquel Liberman – mówi Katarzyna Cygler.

W jaki sposób Raquel Liberman powstrzymała największą na kontynencie szajkę stręczycielską? Co stało się z członkami gangu po jej rozbiciu? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 28.11.2017
Godzina emisji: 10.17

ml/mk

Czytaj także

Wileńska Cosa Nostra – Bruderferajn

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:30
Związki zawodowe reprezentują interesy różnych grup zawodowych. A przestępcy? Czy oni również zrzeszają się, by zapewnić swoim "braciom i siostrom po fachu" "godny byt"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablo Escobar. Powstanie i upadek kartelu z Medellin

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 14:22
W "Trójkowym detektywie" mówiliśmy o kulisach powstania imperium Pablo Escobara, legendy narkotykowego półświatka. Jego majątek w dniu śmierci szacowano na blisko 30 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń