X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łódzki władca niewolników w Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 16:00
Urodzony w Łodzi Noé Trauman musiał na początku XX wieku uciekać z Europy do Ameryki Południowej. Tam, w stolicy Argentyny, został prezesem Cwi Migdal – związku stręczycieli.
Audio
  • Łódzki władca niewolników w Buenos Aires (Trójkowy detektyw)
No Trauman
Noé TraumanFoto: [Public domain], via Wikimedia Commons

Na przełomie XIX i XX wieku z carskiej Rosji, w tym z Kongresówki, wyemigrowało wiele osób. Duża część z nich trafiła do Ameryki Południowej. To sprawiło, że podobnie jak w przypadku włoskiej Cosa Nostry w USA, tam również zaczęły powstawać organizacje przestępcze.

Jedną z nich była Cwi Migdal. Specjalizująca się w stręczycielstwie i handlu ludźmi grupa szybko zmonopolizowała swoją część przestępczego rynku. Jej pierwszym prezesem został Noé Trauman, ale sama organizacja liczyła kilkuset członków.

Jak to często bywa w przypadku takich kolosów, Cwi Migdal również stał na glinianych nogach. – Nie dała im rady skorumpowana policja. Nie wskórali nic urzędnicy, konkurencja, ani organizacje międzynarodowe. Udało się za to… samotnej kobiecie Raquel Liberman – mówi Katarzyna Cygler.

W jaki sposób Raquel Liberman powstrzymała największą na kontynencie szajkę stręczycielską? Co stało się z członkami gangu po jej rozbiciu? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 28.11.2017
Godzina emisji: 10.17

ml/mk

Czytaj także

Wileńska Cosa Nostra – Bruderferajn

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:30
Związki zawodowe reprezentują interesy różnych grup zawodowych. A przestępcy? Czy oni również zrzeszają się, by zapewnić swoim "braciom i siostrom po fachu" "godny byt"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablo Escobar. Powstanie i upadek kartelu z Medellin

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 14:22
W "Trójkowym detektywie" mówiliśmy o kulisach powstania imperium Pablo Escobara, legendy narkotykowego półświatka. Jego majątek w dniu śmierci szacowano na blisko 30 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń