Kapitan Żbik – polski spec od chwytania przestępców

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 13:35
Początkowo seria komiksów o Janie Żbiku miała przede wszystkim pełnić funkcje propagandowe, budować pozytywny wizerunek milicji PRL. Kapitan jednak wymknął się spod kontroli władzy.
Audio
  • Kapitan Żbik – polski spec od chwytania przestępców (Trójkowy detektyw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: studiostoks/shutterstock.com/cc

Superprzystojny i bardzo inteligentny. Pogromca złoczyńców i serc niewieścich. Rozwiązywał sprawy, które z pozoru zwykłe, okazywały się być w swej istocie zagrożeniem dla całego państwa i społeczeństwa. Był bohaterem, którego podziwiały dzieci i młodzież.

Do Wydawnictwa "Sport i Turystyka", które wydawało kolorowe zeszyty z historiami milicjanta, płynęły setki listów od czytelników z pytaniem, czy kapitan Żbik istnieje naprawdę? Szefowie redakcji sprytnie postanowili wspierać wiarygodność swojego bohatera. Jak?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania, z którego można się dowiedzieć więcej o komiksie "Kapitan Żbik". Zdradzamy także, co łączy kapitana z "Thorgalem".

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 5.12.2017
Godzina emisji: 10.16

kk/mk

Czytaj także

Kto jest literackim wzorem dla detektywów?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 12:43
– "Zabójstwo przy Rue Morgue" to historia, która zmieniła historię świata literatury. Co takiego sprawiło, że wymieniana jest jako pierwsze dzieło detektywistyczne? – pyta prowadząca audycję "Trójkowy detektyw" Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń