La Pola – szwaczka, która chciała obalić imperium

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:00
Najsłyniejsza kobieta-szpieg była… szwaczką. To na jej cześć obchodzi się w Kolumbii drugi, po 8. marca, dzień kobiet. Czym wsławiła się w swoim kraju niepozorna dziewczyna?
Audio
Policarpa Salavarrieta
Policarpa Salavarrieta Foto: Georgios Kollidas/Shutterstock.com

– Policarpa Salavarrieta, znana również jako La Pola, urodziła się pod koniec XVIII w. Kolumbia była wtedy pod panowaniem Hiszpanii, a walki niepodległościowe trwały. Miała charyzmę, inteligencję, pasję, siłę, wytrwałość i zmysł organizacyjny. Produkowała brandy, by finansować ruch oporu. Brała udział w walkach, choć wtedy kobiety nie uczestniczyły oficjalnie w działaniach frontowych. W końcu nastąpił punkt zwrotny – miała wrócić do Bogoty i zdobyć informacje o działaniach wroga. Tam, jako szwaczka, mogła swobodnie podsłuchiwać wroga, bo nikt nie podejżewał prostej szwaczki o działalność szpiegowską – mówi Katarzyna Cygler.

Jak zakończyła się szpiegowska kariera La Poli? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 10.07.2018
Godzina emisji: 9.50

ml

Czytaj także

Gdzie grasował Herbaciany Truciciel?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:00
Każdy z nas lubi, w ramach relaksu, usiąść i spokojnie napić się herbaty. Chyba, że w okolicy kręci się Teacup Poisoner, czyli tajemniczy Herbaciany Truciciel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lukrecja – "as w rękawie" rodu Borgiów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 10:00
Rodzina Borgiów do dziś budzi kontrowersje i fascynuje. Ten potężny włoski ród używał licznych forteli i sztuczek, by powiększać swoją władzę oraz majątek. Przypisuje się im różnego rodzaju zbrodnie i występki. Nie inaczej było w przypadku Lukrecji Borgii.
rozwiń zwiń