Jerzy Paramonov – krótka historia przestępczej legendy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 10:00
"Na Ogrodowej ktoś głośno wrzasnął, to Paramonow młotkiem go trzasnął" – brzmi wers ballady poświęconej jednemu z najlepiej zapamiętanych zbrodniarzy powojennej Polski.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PT Pictures

W tym wydaniu audycji przenosimy się do lat 50. ubiegłego wieku – czasów usankcjonowanego prawnie bezprawia. Bohaterem opowieści Katarzyny Cygler jest Jerzy Paramonow: 24-latek, który stał się warszawską legendą. – Jerzy Paramonow miał 14 lat, gdy zakończyła się druga wojna światowa i od razu wszedł w konflikt z niewojennym prawem. Bójki, kradzieże i notoryczne obrażanie milicjantów, co jakiś czas zapewniały mu stałe zakwaterowanie za kratkami. W końcu postanowił wyjść na prostą i zaczął legalnie pracować – opowiada autorka audycji. 

Jednak nie na tym kończy się historia naszego bohatera. Czym Paramonow zasłużył sobie na miejsce w historii polskiej przestępczości i własną balladę? Dowiedzą się o tym Państwo, słuchając załączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 18.06.2019
Godzina emisji: 9.48

kr/ml

Czytaj także

Kim jest Wolfgang Beltracchi?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 10:05
– Problem z oryginalnymi dziełami jest taki, że w końcu się kończą, a każdy kolekcjoner chciałby mieć coś dla siebie – mówi Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszerz (zbyt) doskonały. Historia Davida Steina

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:05
– David Stein, jako jeden z niewielu przestępców na świecie, chciał w pewnym momencie udowodnić swoją winę, ponieważ nikt nie wierzył w jego niewiarygodne wręcz możliwości i umiejętności – mówi Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcja sfałszowanych obrazów Goeringa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 10:11
– Życie historyka sztuki może być niebywale pasjonujące – zapewnia Katarzyna Cygler. Skąd taki wniosek? 
rozwiń zwiń