Brawurowa ucieczka Rafała Gan-Ganowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:55
Poznań, rok 1950. Podczas postoju pociągu zmierzającego z Wrocławia do Berlina dyżurny kolejarz spostrzega młodego chłopaka z pistoletem w ręku, ukrywającego się w tyle wagonu. Pracownik kolei, zamiast wezwać milicję, odchodzi. Chłopak ma 18 lat i nazywa się Rafał Gan-Ganowicz, herbu Rawicz.
Audio
  • Rafał Gan-Ganowicz i jego trudna podróż do Berlina (Trójkowy detektyw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/KUCO

– Po chwili pociąg ruszył. Po 24 godzinach podróży w takich warunkach chłopak dojechał do Berlina. Jako uchodźca polityczny zatrudnił się w oddziałach wartowniczych armii amerykańskiej. Poprosił o przeniesienie do Francji, bo tam na mocy porozumienia pomiędzy generałem Andersem a Republiką Francuską trwały szkolenia polskich oficerów. Został porucznikiem, a patent odebrał z rąk samego generała Władysława Andersa – opowiada Katarzyna Cygler.

Co doprowadziło naszego bohatera do podjęcia tak ryzykownej ucieczki? Jaką rolę odegrał on w walce z komunistycznym imperium?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 13.08.2019
Godzina emisji: 9.50

kr/mk

Czytaj także

Szpiegowanie stare jak świat

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 10:15
Co by było, gdyby nasi współmałżonkowie, dzieci, sąsiedzi mieli w swoich rękach specjalistyczny sprzęt szpiegowski? Człowiek jest ciekawski i nawet jak nie potrzebuje, to kusi go, by wiedzieć, co robi jego rodzina i znajomi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Dee, czyli biały mag na brytyjskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 10:30
– Co musiał potrafić człowiek, który zdobył zaufanie samej Elżbiety I, wkradł się w łaski cesarza Rudolfa II i w międzyczasie próbował wpłynąć na króla Polski Stefana Batorego? – pyta Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica śmierci polskiej kobiety-szpiega

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:54
Rok 1952, Londyn. W jednym z hoteli znaleziono martwą kobietę z nożem wbitym w serce. Kim była, wtedy 37-letnia Christine Granville?
rozwiń zwiń