Podwójnie ryzykowna gra Haliny Kłąb

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:55
Co mają ze sobą wspólnego gra na fortepianie i szpiegostwo? Pozornie nic, ale oba te zajęcia wymagają precyzji, cierpliwości, wytrwałości, dyscypliny, umiejętności improwizacji. Te, zdobyte na lekcjach muzyki umiejętności, z pewnością pomogły w szpiegowskiej karierze Haliny Kłąb.
Audio
  • Od pianistki do podwójnej agentki (Trójkowy detektyw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/S.Myshkovsky

– Okoliczności geopolityczne – wybuch II wojny światowej – sprawiły, że 16-letnia uczennica konserwatoriów, Halina Kłąb, musiała zmienić swoje życiowe plany. Dołączyła do Związku Walki Zbrojnej, czyli późniejszej AK i tam wpadła na zuchwały pomysł – postanowiła przejść na stronę okupanta i rozpracować go od środka – opowiada Katarzyna Cygler.

Jakie były największe sukcesy szpiegowskie bohaterki tego wydania "Trójkowego detektywa"? Jak potoczyły się jej losy po wojnie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 20.08.2019
Godzina emisji: 9.46

ml

Czytaj także

Szpiegowanie stare jak świat

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 10:15
Co by było, gdyby nasi współmałżonkowie, dzieci, sąsiedzi mieli w swoich rękach specjalistyczny sprzęt szpiegowski? Człowiek jest ciekawski i nawet jak nie potrzebuje, to kusi go, by wiedzieć, co robi jego rodzina i znajomi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Dee, czyli biały mag na brytyjskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 10:30
– Co musiał potrafić człowiek, który zdobył zaufanie samej Elżbiety I, wkradł się w łaski cesarza Rudolfa II i w międzyczasie próbował wpłynąć na króla Polski Stefana Batorego? – pyta Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica śmierci polskiej kobiety-szpiega

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:54
Rok 1952, Londyn. W jednym z hoteli znaleziono martwą kobietę z nożem wbitym w serce. Kim była, wtedy 37-letnia Christine Granville?
rozwiń zwiń