Teodora Żukowska – szpieg z Pałacu Brühla

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 09:55
Franz Kutschera, ogrodnik z zawodu, kat z zamiłowania, był jednym z najokrutniejszych hitlerowskich dowódców. Do udanego zamachu na jego życie przyczyniła się pewna pracownica administracji Generalnego Gubernatorstwa.
Audio
  • Jak doszło do śmierci "kata Warszawy"? (Trójkowy detektyw)
Brama Pałacu Brhla w Warszawie
Brama Pałacu Brühla w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Franz Kutschera w ciągu kilku miesięcy od objęcia władzy w Warszawie stał się mroczną, krwawą legendą. Były lata 40. XX wieku, trwała wojna, terror w mieście przybrał niespotykane rozmiary. Dlatego polskie podziemie wydało na Kutscherę wyrok śmierci. Jednak był pewien kłopot techniczny – nikt nie wiedział, jak wygląda ani gdzie mieszka. Jednak wywiad Armii Krajowej miał swoją tajną broń i była to kobieta – opowiada Katarzyna Cygler.

Kim była Teodora Żukowska? W jaki sposób polska agentka dostała pracę w biurze niemieckiego gubernatora?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 27.08.2019
Godzina emisji: 9.49

kr/kw

Czytaj także

Tajemnica śmierci polskiej kobiety-szpiega

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:54
Rok 1952, Londyn. W jednym z hoteli znaleziono martwą kobietę z nożem wbitym w serce. Kim była, wtedy 37-letnia Christine Granville?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brawurowa ucieczka Rafała Gan-Ganowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:55
Poznań, rok 1950. Podczas postoju pociągu zmierzającego z Wrocławia do Berlina dyżurny kolejarz spostrzega młodego chłopaka z pistoletem w ręku, ukrywającego się w tyle wagonu. Pracownik kolei, zamiast wezwać milicję, odchodzi. Chłopak ma 18 lat i nazywa się Rafał Gan-Ganowicz, herbu Rawicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójnie ryzykowna gra Haliny Kłąb

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:55
Co mają ze sobą wspólnego gra na fortepianie i szpiegostwo? Pozornie nic, ale oba te zajęcia wymagają precyzji, cierpliwości, wytrwałości, dyscypliny, umiejętności improwizacji. Te, zdobyte na lekcjach muzyki umiejętności, z pewnością pomogły w szpiegowskiej karierze Haliny Kłąb.
rozwiń zwiń