Kto wykradł USA plan budowy bomby atomowej?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 09:52
Podczas zimnej wojny upalnego 29 sierpnia 1949 roku służby amerykańskie zamarły… tego dnia władze ZSRR przeprowadziły pierwszy test atomowy.
Audio
  • Tajemnica pierwszego testu atomowego ZSRR (Trójkowy detektyw)
Grzyb atomowy
Grzyb atomowyFoto: PAP/EPA/HIROSHIMA PEACE MEMORIAL MUSEUM

– Oznaczało to jedno: ktoś wykradł Amerykanom informacje o konstrukcji bomby atomowej. FBI rozpoczęło śledztwo. Agenci szybko dotarli do brytyjskiego naukowca niemieckiego pochodzenia, który przyznał się do szpiegostwa na rzecz ZSRR, a od niego linia prowadziła do Davida Greenglassa, który pracował w ośrodku jądrowym W Los Alamos – opowiada Katarzyna Cygler.

Czy to David Greenglass był odpowiedzialny za przekazanie tajnych informacji Sowietom? Jak wspominał później te wydarzenia radziecki polityk, Nikita Chruszczow? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 9.47

kr/gs

Czytaj także

Tajemnica śmierci polskiej kobiety-szpiega

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:54
Rok 1952, Londyn. W jednym z hoteli znaleziono martwą kobietę z nożem wbitym w serce. Kim była, wtedy 37-letnia Christine Granville?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brawurowa ucieczka Rafała Gan-Ganowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:55
Poznań, rok 1950. Podczas postoju pociągu zmierzającego z Wrocławia do Berlina dyżurny kolejarz spostrzega młodego chłopaka z pistoletem w ręku, ukrywającego się w tyle wagonu. Pracownik kolei, zamiast wezwać milicję, odchodzi. Chłopak ma 18 lat i nazywa się Rafał Gan-Ganowicz, herbu Rawicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójnie ryzykowna gra Haliny Kłąb

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:55
Co mają ze sobą wspólnego gra na fortepianie i szpiegostwo? Pozornie nic, ale oba te zajęcia wymagają precyzji, cierpliwości, wytrwałości, dyscypliny, umiejętności improwizacji. Te, zdobyte na lekcjach muzyki umiejętności, z pewnością pomogły w szpiegowskiej karierze Haliny Kłąb.
rozwiń zwiń