Józef Mucha Michalski – szarmancki złodziej?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 09:55
Dywersja to jedna z ciekawszych taktyk wojennych, zwłaszcza w czasach pokoju. Kilka grup dywersyjnych przeszło do historii, a jedną z nich dowodził niejaki Józef Mucha Michalski. Kim był?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Everett Collection

– Przenosimy się do jednego z kresowych dworów. Panowie czekają na znak, że kolacja już gotowa, panie kończą się przebierać i w końcu cała kilkunastoosobowa rodzina spokojnie siada do stołu. Nagle psy zaczynają potwornie szczekać i po chwili do sali jadalnej wchodzi około 30-letni mężczyzna. Mężczyzna uśmiecha się szeroko i przedstawia się jako Józef Mucha Michalski. Spokojnym głosem, z pistoletem w dłoni zapewnia podrywających się od stołu mężczyzn, że pod okiem jego i jego dwunastu ludzi nikomu nic złego się nie stanie, oczywiście pod warunkiem oddania wszystkich pieniędzy, biżuterii i cennych przedmiotów – opowiada Katarzyna Cygler.

Czy Józef Mucha Michalski spełnił swoją obietnicę? Jak opisuje jeden z jego napadów Melchior Wańkowicz? Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 8.10.2019
Godzina emisji: 9.50

kr/mk

Czytaj także

Trójkowy detektyw na tropie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Audycja "Trójkowy detektyw" to kryminały, przestępstwa, zbrodnie, cięty humor i wnikliwe spojrzenie Katarzyny Cygler, która rozpracowuje to, co przynoszą książki, filmy, seriale, ale i prawdziwe życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoska mafia w USA. Jak to się zaczęło i czym się skończyło?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:52
Wojna to dla zorganizowanego świata przestępczego nowe możliwości. Ustroje totalitarne nie są tym, co włoska mafia lubi najbardziej. Z kolei mafia dla państw totalitarnych jest konkurencją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w Wojsku Polskim

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 10:00
– O niepodległość Polski walczyły w mundurach także kobiety – podkreśla Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń