Historia Henryka V Brzuchatego i "skrzyni odchudzającej"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 10:00
– U pamiętliwych czas najwyraźniej nie koi ran, tylko je wychładza, a prawdziwa zemsta w końcu najlepiej smakuje na zimno – zapowiada Katarzyna Cygler.
Audio
  • Kuracja odchudzająca według śląskich Piastów (Trójkowy detektyw)
Bolesław Rogatka, od którego wszystko się zaczęło. Rycina Jana Matejki
Bolesław Rogatka, od którego wszystko się zaczęło. Rycina Jana MatejkiFoto: Polona

W drugiej połowie XIII wieku śląscy Piastowie nie mieli łatwo. Sojusze były zmienne, każdy każdego próbował przechytrzyć, odbić ziemię, przejąć władzę. W 1277 r. Bolesław Rogatka pokonał w bitwie i uwięził swego bratanka Henryka Probusa, by wymusić na nim oddanie ziem.

Przemysł II i Henryk III Głogowczyk zrozumieli, że to i dla nich może stać się niebezpieczne, więc ruszyli do boju z Rogatką oraz jego synem, Henrykiem V Brzuchatym. Ten ostatni wygrał i to sam, bo tata, który rozpętał całą awanturę, postanowił ratować się ucieczką. Na jakiś czas uwięził swoich przeciwników, a w jednym z nich – Henryku III Głogowczyku, zrodził się pomysł straszliwej zemsty, którą udało się zrealizować 16 lat później.

– Henryk V Brzuchaty został podstępnie porwany przez swojego imiennika. Zawieziono go do Głogowa, gdzie czekało na niego nowe lokum, czyli skrzynia z dwoma otworami – przy ustach na jedzenie i z drugiej strony na wydalanie. Skrzynia podobno przypominała trumnę. Brzuchaty nie mógł w niej ani siedzieć, ani stać czy leżeć. Spędził tak ponad trzy miesiące – opowiada Katarzyna Cygler.

Kroniki książąt śląskich podają: "A po to był nękany tymi cierpieniami, żeby przez ból wymusić od niego miasta z ich okolicami, to znaczy: Namysłów, Bierutów, Oleśnicę, Kluczbork, Byczynę, Wołczyn, Olesno, Chojnów i Bolesławiec rozdzielone przez granice swoje w pobliżu Legnicy na moście nad czarną wodą. Niezależnie od tego żądano dodania trzydziestu tysięcy marek, jeśli z tejże niewoli miał być wypuszczony. On zaś nawet po uwolnieniu zawsze był chory i póki żył, nigdy nie powrócił zupełnie do zdrowia".

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 18.02.2020
Godzina emisji: 9.47

kr/gs

Czytaj także

Smutny koniec wielkiej kariery Igi Korczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:00
– Zaplątanie emocjonalno-fizyczno-erotyczne to wdzięczny temat thrillerów i poradników dla par. Człowiek zwykle nie widzi, że jest już wplątany, a gdy już zobaczy, gdzie się znalazł, to jest tam na tyle ciemno, że nie widać sposobu na wyplatanie się. Czasami jedynym rozwiązaniem staje się zbrodnia… – mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawliszak kontra Dunikowski – dzieje pojedynku, do którego nie doszło

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 10:00
– W czasach, kiedy sprawa męskiego honoru był nadzwyczaj delikatną, pojedynków było sporo i też, z tej przyczyny trup słał się gęsto. Na początku XX wieku państwa polskiego nie było, ale polska kultura i sztuka rozwijały się obficie, a tam aż huczało od emocji i rozedrganych ambicjonalnie wybitnych jednostek – mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dating Game Killer – zabójcza randka w ciemno

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:00
– Potencjał biznesowy zalotów i randek jest ogromny, co zauważyli amerykańscy producenci stacji telewizyjnych już w latach 60. – rozpoczyna swoja opowieść Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń