Konsument w szponach oszustów spożywczych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 10:00
Czy idąc na zakupy do sklepu spożywczego, powinniśmy wietrzyć skierowany przeciwko nam spisek? Przestępstwa związane z żywnością wydają się być mało ekscytujące, ale bywa, że proceder ten osiąga niewyobrażalne rozmiary.
Audio
  • Mafie spożywcze żerują na konsumentach (Trójkowy detektyw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mikhail Leonov

Kiedy człowiek musi z czegoś korzystać, a z tego korzystają przestępcy. Nie oznacza to, że robią to w głośny, spektakularny sposób, ale skala takiego zjawiska może zaskoczyć.

– Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, w ramach operacji OPSON, rozpracowano ponad 50 siatek przestępczych i aresztowano 1,4 tys. osób związanych z produkcją żywności. Skonfiskowano ponad 19 tys. ton artykułów spożywczych i 42 mln litrów napojów – mówi Katarzyna Cygler.


Chiny pozostają głównym źródłem przemycanych do UE produktów, które łamią ochronę własności intelektualnej (54 proc.). Jednak w niektórych kategoriach podróbek przodują inne kraje: poza Indonezją, żywność pochodzi głównie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji i Maroka, zaś dostawcą nielegalnych leków są przede wszystkim Indie i Syria. / PAP Chiny pozostają głównym źródłem przemycanych do UE produktów, które łamią ochronę własności intelektualnej (54 proc.). Jednak w niektórych kategoriach podróbek przodują inne kraje: poza Indonezją, żywność pochodzi głównie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji i Maroka, zaś dostawcą nielegalnych leków są przede wszystkim Indie i Syria. 

Jak się okazuje, co roku pojawia się moda na nowy rodzaj spożywczego przestępstwa: podrabiane są przyprawy, oleje roślinne, ocet, sól, a wygląd owoców i warzyw jest nieraz "tuningowany" i to niekoniecznie przy pomocy nieszkodliwych środków. – We Włoszech używano świetnie konserwującego drewno siarczanu miedzi, by zielone oliwki były bardziej oliwkowe. Produkujący makaron przestępcy polubili borax, który stosowany jest w nawozach i lekach antygrzybicznych. We Francji znanego z detergentów wodorotlenek sodu, był dodawany do mleka. W Danii dostępna była oliwa extra virgin, która nadawała się jedynie do… sprzętów technicznych – wylicza prowadząca audycję.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 3.03.2020
Godzina emisji: 9.47

PAP/ml/kr

Czytaj także

Smutny koniec wielkiej kariery Igi Korczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:00
– Zaplątanie emocjonalno-fizyczno-erotyczne to wdzięczny temat thrillerów i poradników dla par. Człowiek zwykle nie widzi, że jest już wplątany, a gdy już zobaczy, gdzie się znalazł, to jest tam na tyle ciemno, że nie widać sposobu na wyplatanie się. Czasami jedynym rozwiązaniem staje się zbrodnia… – mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawliszak kontra Dunikowski – dzieje pojedynku, do którego nie doszło

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 10:00
– W czasach, kiedy sprawa męskiego honoru był nadzwyczaj delikatną, pojedynków było sporo i też, z tej przyczyny trup słał się gęsto. Na początku XX wieku państwa polskiego nie było, ale polska kultura i sztuka rozwijały się obficie, a tam aż huczało od emocji i rozedrganych ambicjonalnie wybitnych jednostek – mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dating Game Killer – zabójcza randka w ciemno

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:00
– Potencjał biznesowy zalotów i randek jest ogromny, co zauważyli amerykańscy producenci stacji telewizyjnych już w latach 60. – rozpoczyna swoja opowieść Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń