Cukier – winny czy niewinny?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 10:00
– Cukier spożywczy osładza nam rzeczywistość od początku XIX wieku, kiedy w 1802 roku na Śląsku zostaje uruchomiona pierwsza na świecie cukrownia rafinująca cukier z buraka cukrowego. Prawdziwy boom nastąpił w XX wieku – mówi Katarzyna Cygler.
Audio
  • Projekt 226, czyli słodki spisek (Trójkowy detektyw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ADragan

Produkcja cukru na masową skalę, co prawda dostarczyła konsumentom wiele słodkich chwil, jednak przyniosła wiele dodatkowych kilogramów i kłopotów zdrowotnych. – W latach 60. w Stanach Zjednoczonych kolejne już pokolenia oglądając siebie w lustrze czy witając się ze znajomymi na szpitalnych korytarzach, zaczęły zastanawiać się, czy cukier przypadkiem nie ma jakichś skutków ubocznych.

Tajemnicze zlecenie

W odpowiedzi na te obawy rozpoczęto liczne analizy i badania w sprawie wpływu spożywania cukru na zdrowie, a najbardziej ochoczo zabrała się za nie… branża cukrowa. Badania oczywiście wykazały, że w specyfiku tym nie ma nic złego, w co jednak nie uwierzyli wszyscy. Wtedy to Sugar Research Foundation (działająca po dziś dzień jako Sugar Association) zleciła dwójce badaczy – D. Markowi Hegstedowi i Robertowi McGandy'emu napisanie pracy naukowej, w której "dowiodą", że odpowiedzialność za choroby serca ponosi nie cukier, lecz tłuszcz i cholesterol. Zostali za to nagrodzeni niebagatelną sumą 50 000 tys. Prawda wyszła na jaw dopiero niedawno.

Słodka tajemnica Projektu 226

– Kilka lat temu trzej badacze-detektywi przeszukali archiwa Uniwersytetu Illinois w Chicago i przeanalizowali ponad 300 dokumentów, z których wynika, że w latach 60. XX w. branża cukrowa stanęła u progu kryzysu, ponieważ zaczęto łączyć cukier z chorobami serca. Członkowie branży cukrowej sponsorowali nie tylko kolejne badania, ale też opinię pewnego wpływowego naukowca z uniwersytetu Harvarda. Cukier uniewinniono za wykańczanie serducha zasłodzonej ludzkości. To małe przekierowanie opinii nazwano Projektem 226. Czy to było przestępstwo czy nie? W końcu wszyscy zyskują – producenci żywności i leków, dietetycy, rehabilitanci. No i życie jest po prostu… słodsze! – kończy swoją opowieść, nie bez ironii, autorka audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 10.03.2020
Godzina emisji: 9.48

kr/ml

Czytaj także

Tajemnica mordestwa w warszawskiej cukierni

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:55
Pewnej pięknej marcowej soboty w Warszawie niejaki Stefan Lebrun wszedł do znanej cukierni na Nowym Świecie i już miał zjeść ciastko, ale zamiast tego zastrzelił popularnego, wpływowego poetę i wydawcę, Sergo Kuruliszwiliego. O co poszło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie na mieście, czyli oszustwa na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 10:00
Temat przestępstw gastronomicznych bywa często lekceważony, mimo, że jest ich naprawdę zaskakująco dużo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsument w szponach oszustów spożywczych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 10:00
Czy idąc na zakupy do sklepu spożywczego, powinniśmy wietrzyć skierowany przeciwko nam spisek? Przestępstwa związane z żywnością wydają się być mało ekscytujące, ale bywa, że proceder ten osiąga niewyobrażalne rozmiary.
rozwiń zwiń