William Sz., twórca pandemiczny?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 08:00
Arcyklasyk światowej literatury urodził się w czasie epidemii i przeżył ich co najmniej kilka. Od lat 90. XVI w. mieszkał w Londynie. Niebotyczna jak na tamte czasy liczba mieszkańców, ok. 200 tys., w połączeniu z ówczesnym stanem higieny (a raczej jej brakiem) prowokowała wciąż nowe zarazy miejskie.
William Shakespeare
William ShakespeareFoto: delcarmat/Shutterstock

Baszka Marecinik i prof Jerzy Limon fot Wojciech Dorosz 1200.jpg
Po raz 23. zaczynamy!

Jak powszechnie wiadomo, William Szekspir zajmował się teatrem: prowadził trupę, grał na scenie, pisał sztuki i je reżyserował. Ale nie był to łatwy kawałek chleba, także dlatego, że wybuchające regularnie epidemie powodowały zamknięcie teatrów. A bezrobotny aktor to głodny aktor. Głodnego zaś zaraza łatwiej dopadnie.


Posłuchaj
02:48 2020_11_21 07_45_05_PR3_Trojkowy_detektyw.mp3 Szekspir a pandemia (Trójkowy detektyw)

Na szczęście autor "Hamleta" przed jedną z większych epidemii, która wybuchła na początku XVII w. uciekł na prowincję. Można powiedzieć, że ruszył w pandemiczne tournee, które nie tylko pozwoliło mu, oraz jego kolegom, przeżyć, ale nawet nieźle zarobić. A sam motyw zarazy pojawia się w jego sztukach wielokrotnie.

William Shakespeare Animated Biography/YouTube Fiveminded

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 7.45

pr

Czytaj także

Kto jest literackim wzorem dla detektywów?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 12:43
– "Zabójstwo przy Rue Morgue" to historia, która zmieniła historię świata literatury. Co takiego sprawiło, że wymieniana jest jako pierwsze dzieło detektywistyczne? – pyta prowadząca audycję "Trójkowy detektyw" Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"We Shall Overcome" raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 15:00
Nie sądziliśmy, że przyjdzie nam powtórzyć hasło, które podtrzymywało nas na duchu przez kilka miesięcy, od marca. Łatwiej było głosić je do melodii wielkiego songu. I wydawało nam się, że pokonaliśmy "demony".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr z serca lasu – leśnicy aktorami

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:00
Pracownicy Nadleśnictwa Pułtusk po godzinach są aktorami. Założyli amatorski Teatr Pod Dębem, który od ponad pięciu lat z powodzeniem prezentuje się na scenie w Pułtusku i w całym kraju.
rozwiń zwiń