"Cholerne bakterie". Nadprzyrodzona moc niewidzialnych zabójców

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 08:00
– Cholerne bakterie. Maleństwa, które w nagromadzeniu wykańczały ludzkość. Nim jednak odkryto, że to one, teorii na temat tajemniczego zabójcy było sporo – mówi Katarzyna Cygler.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Készítet

 Obcy, kobiety o zbyt rudych czy czarnych włosach, garbaci, zezowaci, z niewłaściwym zgryzem, zbyt piękni czy zbyt brzydcy. Winny mógł być każdy, kto się wyróżniał. Co jednak najbardziej interesujące, w oczach ludzkości  nieświadomej jeszcze wówczas istoty choroby  zabójca, póki był niewidzialny i łączony z siłami nadprzyrodzonymi, zyskiwał respekt, a czasem wręcz przychylność, w przeciwieństwie do ofiar  dodaje autorka audycji.


Szekspir free 1200.jpg
William Sz., twórca pandemiczny?

Katarzyna Cygler mówi o tym, ile do tej pory było na świecie pandemii cholery, jaka była związana z nią śmiertelność oraz kiedy i w jakich okolicznościach Robert Koch odkrył bakterię wywołującą cholerę.


Posłuchaj
02:52 PR3_MPLS 2020_11_28-07-44-47.mp3 Historia cholery. Przedstawia Katarzyna Cygler (Trójkowy detektyw)

 


***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 28.11.2020
Godzina emisji: 7.44

Czytaj także

Allan Pinkerton – założyciel pierwszej agencji detektywistycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 10:15
Słowo "detektyw" pochodzi z łaciny i oznacza "odkryć", "wyjawić", co jest trafne. Wszakże, zadaniem detektywa jest zdobywanie informacji i przekazywanie ich swojemu zleceniodawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kate Warne – pierwsza kobieta detektyw

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 10:15
Gdyby nie zatrudnienie kobiety w zawodze detektywa, to współczesny świat wyglądałby inaczej, bo pierwsza w historii kobieta detektyw udaremniła próbę pierwszego w historii zamachu na prezydenta USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszuści, którzy próbowali chodzić na skróty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:10
– Powszechnie wiadomo, że "nauka to do potęgi klucz". Niektórzy jednak kombinowali jak obejść kwestię nauki i od razu dobrać się do potęgi – mówi Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń