Zabójcza Yersinia i jej rodzina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 08:00
Yersinia Pestis oraz cała jej rodzina okazały się być wyjątkowo skutecznymi zabójczyniami. Ich niezmordowane zamiłowanie do podróży spowodowało, że do dziś w wielu krajach z trwogą wspomina się czasy ich krwiożerczej działalności.
Symbole śmierci na średniowiecznym nagrobku
Symbole śmierci na średniowiecznym nagrobkuFoto: Edalin Photography/Shutterstock

shutterstock_czarna śmierć 1200.jpg
Dzieje epidemii stare jak świat

Badacze podejrzewają, że ta mordercza rodzina w niektórych przypadkach mordercze działania zlecała pomocnikom z rodzin Anthrax, Rickettsia Provaseci oraz Variola Vera. Dokładna liczba ofiar nie jest znana, ale szacuje się, że tylko w XIV wieku mieściła się ona między 75 a 200 mln ludzi.


Posłuchaj
03:23 2020_12_05 07_44_16_PR3_Trojkowy_detektyw.mp3 Czarna śmierć (Trójkowy detektyw)

Yersinia Pestis i jej koleżanki bardzo lubiły ciepło i słońce. W efekcie w XIV wieku we Włoszech, Hiszpanii i południowej Francji przy życiu zostało ok. 25 procent ludności. W Egipcie 60 procent, na Bliskim Wschodzie ok. 70 procent. Tam, gdzie było odrobinę chłodniej, było też odrobinę lepiej - przeżyło ok. 80 procent ludzi. Tak, Yersinia Pestis to pałeczki dżumy zwyczajnej, znanej w średniowiecznej Europie jako Czarna Śmierć. 

Ówcześni lekarze byli bezradni, co nie zmienia faktu, że nie ustawali w badaniach. Francuscy uczeni pracowali dzień i noc, aż odkryli przyczynę Czarnej Śmierci: okazało się, że odpowiada za nią... koniunkcja trzech planet! A jak wiadomo, z odkryciami współczesnej (w danym momencie) medycyny się nie dyskutuje...


***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 7.44

pr