Więzienie i resocjalizacja

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 08:00
Więzienia mają swój urok nieodparty, przynajmniej dla niektórych. Są ludzie, którzy chętnie do nich wracają, traktując je nieledwie jak drugi dom, a czasem nawet – jako pierwszy. Jednak wszystko zależy od kręgu kulturowego: wciąż są też kraje, gdzie więzienie jest prawdziwym koszmarem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/klss

dżuma średniowiecze 1200.jpg
Zabójcza Yersinia i jej rodzina

Zresztą, kilka wieków temu także w naszym kręgu kulturowym spojrzenie na winę i karę było zdecydowanie inne. O ile dziś karą jest zazwyczaj pobyt w więzieniu, kiedyś były to zazwyczaj kary cielesne, w tym tortury, które mało kto był w stanie przeżyć. 


Posłuchaj
03:23 2021_01_16 07_51_19_PR3_Trojkowy_detektyw.mp3 Więzienie wczoraj i dziś (Trójkowy detektyw)

Również "standard lokalowy", wg dzisiejszych kryteriów, był aż do XIX w. absolutnie nie do przyjęcia. Zresztą - mało kto się tym przejmował. Tym bardziej, że najciężej byli karani nie drobni, pospolici przestępcy, ale – przeciwnicy władzy. 

Natomiast złodzieje, prostytutki czy oszuści byli traktowani jako nieprzyjemny, ale stały element życia codziennego. Choć podejmowano próby ich resocjalizacji: w Anglii w 1553 roku założono pierwszy "dom pracy", którego celem była pomoc ludziom, którzy chcą wrócić na ścieżkę uczciwości. W Holandii podobne placówki uruchomiono pod koniec XVI w. – oddzielnie dla mężczyzn, oddzielnie dla kobiet.


***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 7.51

pr

Czytaj także

Co dokumenty z Tajnego Archiwum Watykańskiego powiedzą nam o Piusie XII?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 22:00
2 marca Tajne Archiwum Watykańskie odtajniło materiały dotyczące pontyfikatu Piusa XII, a zwłaszcza jego postawy w trakcie II wojny światowej, szczególnie w trakcie Holokaustu. Papież jest od lat oskarżany o bierność w tym czasie. Czy tak było? Czego można się spodziewać po odtajnionych dokumentach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto mieć nadzieję?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:50
O nadziei mówi się różnie. Czym właściwie ona jest, czy warto ją mieć i jak ona ma się do samorozwoju? Na te pytania odpowiada psycholog kliniczny prof. dr hab. Elżbieta Trzęsowska-Greszta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oko za oko, ząb za ząb

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 08:00
Kiedy zagadka kryminalna zostanie już rozwiązana, a złoczyńca złapany, czytelnik powinien być usatysfakcjonowany. Jednak w tym momencie pojawiają się pytania i zaczyna się zupełnie inna opowieść. Bo czy kara jest w stanie zadośćuczynić winie? To problem, nad którym od zarania dziejów zastanawiają się władcy, prawnicy i filozofowie.
rozwiń zwiń