Wegetarianin, który zmienił więzienia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wegetarianin, który zmienił więzienia
John Howard, XVIII-wieczny reformator więziennictwaFoto: Morphart Creation/Shutterstock

To, czego dokonał John Howard, jest najlepszym przykładem, że zapał i upór jednego człowieka może poruszyć i rozkruszyć skamieniałą strukturę. Doprowadzić do zmiany systemu, który wydaje się niezmienny i niemożliwy do przebudowania...


shutterstock więzienie 1200.jpg
Więzienie i resocjalizacja

Urodzony w 1726 roku w Londynie, mając 16 lat, odziedziczył pokaźny majątek, który pozwolił mu beztrosko żyć na przyzwoitej stopie. Jednak mając 30 lat, postanowił wyruszyć na zwiedzanie: najpierw Anglii, a potem dalszych rejonów świata. I wtedy właśnie został pochwycony przez francuskich piratów! Trochę trwało, zanim odzyskał wolność. Można jednak śmiało powiedzieć, że ta "przygoda" odmieniła nie tylko jego życie, ale także życie milionów więźniów.


Posłuchaj

3:57
John Howard, reformator więziennictwa (Trójkowy detektyw)
+
Dodaj do playlisty
+

Howard po uwolnieniu z rąk piratów – został wymieniony na francuskiego oficera więzionego przez Anglików – ruszył w długą peregrynację po urzędach, aby znaleźć pomoc dla współwięźniów, którzy pozostali w niewoli. Wtedy też zaczął się interesować życiem więźniów i warunkami, w których żyli.

A nie były to warunki lekkie: w połowie XVIII wieku więźniowie musieli płacić strażnikom za wszystko: wodę, jedzenie, siennik i koc lub kołdrę do spania. Ba, nawet za to, żeby zostać wypuszczonym z więzienia po odbyciu wyroku! Trudno w to uwierzyć, ale z tego powodu w więzieniach dosłownie gniły rzesze wygłodniałych ludzi, których nie było stać na bycie wolnym...

Howard doprowadził do powstania ustawy znoszącej konieczność opłacania strażników przez więźniów i ustawy o ulepszeniu warunków bytowych więźniów. W tym drugim wypadku chodziło o ograniczenie lub wręcz zlikwidowanie epidemii, które szalały za murami. Do czego przyczyniło się m.in postulowane przez niego wprowadzenie jednoosobowych cel.

Sam, odwiedzając więzienia, długo opierał się chorobom, co przypisywał stosowanej od lat diecie wegetariańskiej. Jednak w końcu dopadł go tyfus, na który zmarł w dalekiej Rosji w 1790 roku. Jednak jego działania i publikacje miały ogromny wpływ na więziennictwo na całym świecie i stały się podstawą nowoczesnego podejścia do działań penitencjarnych.


***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 06.02.2021
Godzina emisji: 7.53

pr

Polecane