Demokracja, która posłała władców za kratki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:25
Demokracja może zgubić każdego, nawet prezydenta. Jak pokazuje historia, przykładów głów państw, które w wyniku źle reprezentowanego interesu społecznego trafiły za kratki, nie brakuje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

W czasach królów, więzienia nie dotyczyły władców. Monarcha miał rację absolutną. Z czasem lud zaczął jednak demokratycznie wyrażać swoje zdanie. Na placach stanęły gilotyny, a więzienia okazały się otwarte dla wszystkich, bez względu na status społeczny – słyszymy w "Trójkowym Detektywie".

1200_więzienie_shut.jpg
Cornhill. Jedyne takie więzienie

W historii nie brakuje prezydentów i premierów państw demokratycznych, którzy trafili do więzień. Prym w liczbie przykładów na to wiedzie Korea Południowa, która uchodzi za jedno z najbardziej rozwiniętych państw Azji. Park Geun Hie, pierwsza kobieta prezydent, w 2007 roku została skazana na trzydzieści lat więzienia. Wszystko w wyniku rzekomego brania łapówek i nierównego traktowania społeczeństwa i biznesu. Ostatecznie karę złagodzono do dwudziestu lat.

Posłuchaj
03:43 2021_02_12 12_16_20_PR3_Trojkowy_detektyw.mp3 Władcy za kratkami (Trójkowy Detektyw)

 

Z podobnych powodów za kratkami czas spędza jej poprzednik oraz kilku wcześniejszych prezydentów i premierów. Jeden z nich skoczył z klifu do jeziora, zostawiając uprzednio notatkę, w której oświadczył, że społeczeństwo nadmiernie przez niego cierpi.

– W Korei ludzi zajmujących się polityką najwyraźniej gubią mocne przeskoki życiowe, brak stabilizacji. Pozostaje im liczyć na posłańca z dobrą nowiną i listem ułaskawiającym – podsumowuje Katarzyna Cygler.


***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 12.02.2021
Godzina emisji: 12.16

Czytaj także

Czas świąteczno-noworoczny – okres złodziejskich żniw

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 08:13
Święta i następujący po nich początek nowego roku to dla większości z nas czas wyjątkowo radosny, spędzany w gronie najbliższych. Nie wszyscy jednak w tym czasie beztrosko świętują… 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wegetarianin, który zmienił więzienia

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 08:00
To, czego dokonał John Howard, jest najlepszym przykładem, że zapał i upór jednego człowieka może poruszyć i rozkruszyć skamieniałą strukturę. Doprowadzić do zmiany systemu, który wydaje się niezmienny i niemożliwy do przebudowania...
rozwiń zwiń