Ostatni posiłek skazańca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 12:30
W Stanach Zjednoczonych, w czasach, kiedy kara śmierci była powszechnie stosowana, narodziła się tradycja – którą później zamieniono na prawo – że skazaniec przed egzekucją może zażądać dowolnego posiłku. Któż o tym nie słyszał?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: siamionau pavel/Shutterstock

Więzienie 1200 free.jpg
Demokracja, która posłała władców za kratki

Jednak czasy się zmieniły i wiele stanów zrezygnowało z kary śmierci, więc i kwestia ostatniego posiłku przestała istnieć. Natomiast tam, gdzie ta kara nadal funkcjonuje, owo prawo uległo modyfikacji: ostatni posiłek nie może kosztować więcej niż 40 dolarów. Jest to podobno skutek niezwykle kosztownego zamówienia, które poczynił jeden ze skazańców, a potem... nawet go nie tknął! Cóż, nawet w USA więziennictwo jest niedofinansowane.


Posłuchaj
03:34 TROJKA Trojkowy detektyw 2021_02_19.mp3 Co jedzą więźniowie przed egzekucją? (Trójkowy detektyw)

Zamówienia, które czynią więźniowie skazani na karę śmierci, są doprawdy przeróżne: jeden poprosił o homara i stek, inny natomiast o hostię, bo w czasie pobytu w więzieniu się nawrócił. Jednak najpopularniejsze wśród skazańców są hamburgery, pizza, frytki, lody, ciasta, ciasteczka, batoniki oraz napoje gazowane.

Chociaż był też taki, który zażyczył sobie jedynie... oliwki z pestką. Jak tłumaczył, chciał, aby po śmierci z jego ciała wyrosło drzewo oliwne, symbol pokoju. Jednak po egzekucji okazało się, że oliwkę... schował do kieszeni spodni. I już nigdy nie dowiemy się dlaczego.

Ostatnie posiłki skazańców stały się także inspiracją dla serii zdjęć, jakie stworzyli – niezależnie od siebie – James Reynolds oraz Henry Hargreaves. Można je znaleźć w internecie. Jednak obaj zastrzegli, że ich fotografie nie są w żadnym wypadku głosem w dyskusji o karze śmierci.


***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 12.15

pr

Czytaj także

Oszuści, którzy próbowali chodzić na skróty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:10
– Powszechnie wiadomo, że "nauka to do potęgi klucz". Niektórzy jednak kombinowali jak obejść kwestię nauki i od razu dobrać się do potęgi – mówi Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeta, który został zawodowym przestępcą

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 10:00
– W XV-wiecznej Francji włóczęgostwo, bandytyzm i złodziejstwo staje się jedynym sposobem na przeżycie. W takim świecie rodzi się François de Montcorbier – mówi autorka audycji Katarzyna Cygler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oko za oko, ząb za ząb

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 08:00
Kiedy zagadka kryminalna zostanie już rozwiązana, a złoczyńca złapany, czytelnik powinien być usatysfakcjonowany. Jednak w tym momencie pojawiają się pytania i zaczyna się zupełnie inna opowieść. Bo czy kara jest w stanie zadośćuczynić winie? To problem, nad którym od zarania dziejów zastanawiają się władcy, prawnicy i filozofowie.
rozwiń zwiń