Jean Genet. Zło w pięknym opakowaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 12:30
Talent jest rzeczą nieprzewidywalną: właściwie nigdy nie wiadomo kiedy i w jaki sposób się objawi. Przykładów na to są tysiące, a nawet i więcej. Nieraz właśnie więzienie okazywało się miejscem w tym kontekście błogosławionym.
Jean Genet
Jean GenetFoto: Henri Cartier-Bresson © Fondation Henri Cartier-Bresson / Magnum Photos / Forum

Szekspir free 1200.jpg
William Sz., twórca pandemiczny?

W roku 1937 na Śląsku pojawił się młody Francuz, który szybko zdobył pewną popularność: możliwość porozmawiania w języku wtedy prawdziwie międzynarodowym – angielski zaczął dominować dopiero po wojnie – była nie do przecenienia. Jednak wkrótce okazało się, że mężczyzna może i jest lokalną atrakcją towarzyską, ale po pierwsze nie wiadomo, gdzie (i z kim) sypia, poza tym kradnie. Nazywał się Jean Genet.


Posłuchaj
02:55 TROJKA Trojkowy detektyw 2021_03_19.mp3 Jean Genet (Trójkowy detektyw)

Wkrótce mężczyzna został wydalony z Polski i powrócił do ojczystej Francji, gdzie szybko trafił do więzienia za dezercję z Legii Cudzoziemskiej, a także za kolejne kradzieże. Jako wielokrotnemu recydywiście groziło mu dożywocie. I, jak głosi legenda, którą zresztą sam podtrzymywał, właśnie w więzieniu zaczął pisać, choć z tego co wiadomo, dużą część swojego literackiego debiutu stworzył wcześniej.

Rear Window – The Portrait Of Jean Genet/YouTube The World Today With Tariq Ali


Wydana zza krat w 1942 roku własnym sumptem – wielce jednak prawdopodobne, że za ukradzione wcześniej pieniądze – powieść "Matka Boska Kwietna" zrobiła takie wrażenie na francuskich intelektualistach, że zaczęli walczyć o uwolnienie Geneta. W końcu odnieśli sukces i w roku 1944 został zwolniony z więzienia, a po pięciu latach ostatecznie ułaskawiony.

Jean Genet, une vie de transgression – #CulturePrime/YoyTube France Culture


Napisane przez niego później jednoaktówki ("Ścisły nadzór" i "Pokojówki"), dramaty (m.in. "Balkon" "Murzyni", "Parawany") i powieści (m.in. "Jeniec miłości") zapewniły mu miejsce wśród najważniejszych twórców XX w.


***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 12.19

pr

Czytaj także

Różowa Pantera. Inspektor niezdarny, lecz skuteczny

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:03
Postać Różowej Pantery, jak również słynny motyw muzyczny z filmu, zna niemal każdy. Jedni uwielbiają kreskówkę, drudzy kultowe filmy, które potrafią rozbawić do łez. Dlaczego warto wracać do tych produkcji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Damy kryminalne" i pierwsza w Polsce sprawa o alimenty

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 12:00
Emilia R. była pierwszą kobietą, która postanowiła zawalczyć o swoje. Młoda szwaczka wystąpiła o alimenty dla swojego dziecka, a wszystko działo się w XIX-wiecznej Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

La Voisin, czyli wróżbitka-trucicielka

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:00
Catherine Monvoisin, czyli La Voisin była francuską trucicielką, wróżbitką i organizatorką tajemnych, mrocznych obrzędów, której działalność wstrząsnęła XVII-wiecznym Paryżem.
rozwiń zwiń