Zmiany w systemie sprawiedliwości a… dysonans poznawczy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 12:29
W latach 50. XX wieku Leon Festinger stworzył pojęcie dysonansu poznawczego, według którego człowiek doświadcza psychicznego dyskomfortu, gdy jego myśli i sądy lub postawy i zachowania nie pokrywają się ze sobą. Co teoria amerykańskiego psychologa ma wspólnego z systemem sprawiedliwości w USA?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pxhere.com - CC0 Domena publiczna

Posłuchaj
03:51 Trojkowy detektyw 2021_04_16-12-21-23.mp3 Co przeszkodziło, a co pomogło Jimmiemu Rayowi Bromgardowi w wyjściu na wolność?

 

30 lat po odkryciu Festingera kryminalistykę raz na zawsze odmieniły testy DNA, a system sprawiedliwości musiał zmierzyć się z faktem, że umieścił w więzieniu naprawdę wielu niewinnych ludzi. – Część sędziów i prokuratorów stwierdziła, że pomyliła się i pozwoliła skazańcowi wrócić do domu, ale część pozostała przy swojej decyzji, więc wielu ludzi, mimo jawnych dowodów swojej niewinności, latami tkwiło za kratkami – mówiła Katarzyna Cygler.

Przykładem "skazanego za niewinność" był 18-letni Jimmy Ray Bromgard, który trafił do więzienia za gwałt, którego rzekomo się dopuścił, a wyszedł z niego dopiero po 15 latach. Mógł wyjść wcześniej, bo test DNA wykluczył jego winę, ale na drodze stanął mu dysonans poznawczy prokuratora.

– Prokurator stanowy Michael McGraff tak bardzo nie chciał pogodzić się z faktami, że niezgodność DNA skazanego z DNA sprawcy zaczął tłumaczyć sobie tym, że musiał być inny sprawca, co jest dowodem na to, że sprawcą jest nadal ten, który nie mógł być sprawcą – opowiada autorka audycji. – Morał z tego jest taki, że reformy uwierają, ale niechęć przyznania sobie prawa do błędu – jeszcze bardziej – podsumowała gość audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 12.21

kr


Czytaj także

Artysta może więcej. Jak dużo?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:30
Istnieje dość powszechne przekonanie, że "prawdziwi artyści" to takie duże dzieci, które nie do końca wiedzą, co robią. I dlatego społeczeństwo powinno pozwalać im na więcej i w ogóle być wobec nich bardziej wyrozumiałe. Wciąż nie wiadomo, jak poznać "prawdziwego artystę", ale przykładów na pobłażliwość jest wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba znanych i rozpoznawalnych. Co dolega celebrytom?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 12:25
– Człowiek lubi być ważny, doceniany, chwalony i kochany. Jednak po wypiciu koktajlu złożonego z pieniędzy i popularności, często zapada na chorobę, której nazwy jeszcze nie wymyślono, ale którą wielu widzi – mówiła w programie Katarzyna Cygler. Jak kończą się takie stany chorobowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arsène Lupin sklepów jubilerskich

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:30
Że reklama jest dźwignią handlu, wie nawet dziecko. Ale czy każda reklama, czy wszystkie chwyty są dozwolone? Według dyrektora generalnego słynnej firmy jubilerskiej Cartier – tak! Był szczerze zachwycony, że jego sklepy są okradane przez przystojnego, czarującego włamywacza, którego na początku lat 80. uwielbiała francuska publika. W tym kontekście to była znakomita, wręcz bezcenna reklama.
rozwiń zwiń