Section05

Jazz session

Section07
O audycji

Autor audycji "Jazz session" Michał Margański stara się pokazywać zmiany zachodzące współcześnie w jazzie.

Współczesna elektronika daje możliwości improwizacji. Zestawienie jej z tradycyjnym jazzowym instrumentarium przynosi interesujące efekty. Ta historia toczy się od przełomu lat 60. i 70., kiedy w jazzie pojawia się coraz więcej instrumentów elektrycznych. Na przełomie lat 70. i 80. dołącza elektronika, potem lata 90. i wybuch zupełnie nowych koncepcji w jazzie. XXI wiek to już potężna mozaika, w której jazz wchodzi w obszar wielu eksperymentów elektroniczno-tanecznych. Wydaje się, że wszystkie z tych koncepcji rozwijają się równolegle i biegną jednocześnie po wielu torach.

Czasem zmutowane gatunki i style przecinają się, co rodzi olbrzymi problem wśród recenzentów, bo jak się można domyślić trudno to wszystko nazwać, aby w miarę precyzyjnie przedstawić rzeczywistość. To spore wyzwanie, z którym mierzy się autor programu. Poza wybitnymi płytami lat 50., 60. i 70. w audycji można usłyszeć muzykę powstałą z połączenia klasyki z tym, co działo się później. O szczególną uwagę prosimy zatem fanów Acid Jazzu, Afrobeatu, Funku, Jazz Funku, Fusion, Jazz Rapu, Nu Jazzu, wciąż pięknie rozwijającego się jazzu modalnego, Soul Jazzu, Future Jazzu i wszelakich eksperymentów sygnowanych przez wybitnych jazzowych twórców.

Serdecznie zapraszamy na dwugodzinną sesję jazzową, w trakcie, której m.in. dwa stałe cykle. Pierwszy przywołuje nagrania z winyli najważniejszego jazzmana w historii, jakim jest Miles Davis, drugi to już twórczość naszych rodaków zawarta na płytach kultowej serii Polish Jazz.

Jazz Session w czwartkowo-piątkową noc. Nadajemy od drugiej do czwartej.

 

Prowadzący