Autor w teatrze. Partner reżysera czy nieproszony gość?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:40
Drugi odcinek Trójkowej audycji "Sztuka Kochana" poświęcony jest miejscu autora w teatrze. Czy jest on tam mile widziany, czy raczej zamyka się przed nim drzwi i dowolnie interpretuje jego dzieła?
Audio
  • Autor w teatrze. Partner reżysera czy nieproszony gość? (Sztuka Kochana/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Na te pytania próbują odpowiedzieć goście prowadzącego audycję Marka Kochana: teatrolog Jacek Kopciński i dramatopisarz Wojciech Tomczyk.

- Z jednej strony niezwykle cenię dramaturgię i autora w teatrze, a z drugiej strony znam wybitnych inscenizatorów, którzy prowadzą pewien rodzaj wojny z autorami, w wyniku której powstają niezwykłe spektakle - mówi teatrolog.

Wojciech Tomczyk zastanawia się, czy taka wojna nie jest "wstępem do teatru bez publiczności" i zadaje kontrowersyjne pytanie: czy dobrze wychowany autor powinien nie żyć?

Prowadzący i goście audycji rozmawiają o dopuszczalnej ingerencji w dzieło, konfrontacji z legendarnymi tekstami i kondycji polskiego teatru. Mówią też, dlaczego wybitni polscy aktorzy nie mają możliwości realizowania swojego talentu. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Goście: prof. Jacek Kopciński (teatrolog), Wojciech Tomczyk (dramatopisarz)
Data emisji: 13.07.2017

iwo/mk

Czytaj także

Czy skończył się teatr, który się wtrąca?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 23:26
- Niektórzy reżyserzy przed wejściem do teatru sprawdzają, co pojawiło się na żółtym pasku w telewizji i z tym przychodzą na próby. Mamy do czynienia z próbą dialogu teatralnego na tematy, suflowane przez dziennikarzy i polityków - mówi Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskość w sztuce, czyli martyrologia tęczy i kanonizacja Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 14:37
Jaka jest późna polskość? - To polskość, która fascynuje i cały czas przyciąga artystów - mówi w Trójce dr Michał Łuczewski z Instytutu Socjologii UW.
rozwiń zwiń