X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Między komfortem a wolnością tworzenia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:00
Czym jest wolność twórcza? Żyjemy w czasach, w których twórca jest zależny od grantów bądź mecenasa. A ten, kto daje pieniądze, może także zabrać niezależność.
Audio
  • Między wolnością tworzenia a komfortem (Sztuka Kochana/Trójka)
Aktor Andrzej Seweryn podczas próby medialnej spektaklu Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Muzeum Powstania Warszawskiego. Spektakl powstał w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania
Aktor Andrzej Seweryn podczas próby medialnej spektaklu "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej” w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Muzeum Powstania Warszawskiego. Spektakl powstał w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu powstaniaFoto: PAP/Paweł Supernak

Czy zatem da się pogodzić nieskrępowane tworzenie z ograniczeniami, które może postawić sponsor? Czy tworzenie na zamówienie wymaga od artysty zastosowania autocenzury? Na ile może sobie pozwolić twórca, a na i ile zamawiający?

W Trójkowym studiu rozmawiali o tym reżyserzy Michał Zadara i Iwan Wyrypajew oraz mecenas, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

- Mamy poczucie, że ryzykujmy. To dla nas ważne, żeby usłyszeć prawdziwy głos twórcy. Jesteśmy go ciekawi - mówił na naszej antenie Jan Ołdakowski o projektach spektakli tworzonych z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Do kwestii współpracy między twórcą a zamawiającym dzieło mówił także reżyser Michał Zadara. - Sztuka to niesamowicie tajemniczy proces. Nigdy nie było tak, żeby muzeum zamówiło u mnie spektakl na konkretny temat. Jest tylko jedno ograniczenie: nie można obrażać powstańców - mówił artysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Michał Zadara (reżyser teatralny), Iwan Wyrypajew (reżyser teatralny, autor "Dziennika czeczeńskiego Poliny Żerebcowej")
Data emisji: 7.08.2017
Godzina: 21:09

czaj/iwo


Czytaj także

Polskość w sztuce, czyli martyrologia tęczy i kanonizacja Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 14:37
Jaka jest późna polskość? - To polskość, która fascynuje i cały czas przyciąga artystów - mówi w Trójce dr Michał Łuczewski z Instytutu Socjologii UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor w teatrze. Partner reżysera czy nieproszony gość?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:40
Drugi odcinek Trójkowej audycji "Sztuka Kochana" poświęcony jest miejscu autora w teatrze. Czy jest on tam mile widziany, czy raczej zamyka się przed nim drzwi i dowolnie interpretuje jego dzieła?
rozwiń zwiń