Prorok Witkacy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 21:00
Stanisław Ignacy Witkiewicz był artystą wszechstronnym. Pisał powieści, dramaty, malował, fotografował, filozofował. Czy jednak był również jasnowidzem, który potrafił przewidzieć przyszłość?
Audio
Autoportret Witkacego, Dr. Jeckyll
Autoportret Witkacego, "Dr. Jeckyll" Foto: Ankry/wikimedia/Public domain

W jego utworach często odnajduje się zapowiedź katastrofy, której początkiem był 1 i 17 września. Samobójstwo Witkacego mogło być spowodowane tym, że zobaczył on we wkroczeniu Sowietów do Polski początek realizacji swoich wizji.

A może wcale nie chodziło o dwa totalitaryzmy i o II wojnę światową. Może te wizje spełniają się dopiero dziś, w XXI wieku?  Mówiąc o Witkacym, należy powiedzieć o wielkim wybuchu jego masowych uczuć. Jego myśli, jego sztuka, dotyczyła buntu mas, nadejścia epoki masowej, w której upada dawny świat hierarchii i wartości – mówi Jakub Moroz, teatrolog.

Co więc konkretnie przewidywał Witkacy i co było źródłem jego przepowiedni? Tego można dowiedzieć się, słuchając dołączonego nagrania audycji. Zapraszamy!

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Goście: prof. Jagoda Hernik-Spalińska (teatrolog, Instytut Sztuki PAN), Jakub Moroz (teatrolog, TVP Kultura)
Data emisji: 17.09.2017
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Czytaj także

Autor w teatrze. Partner reżysera czy nieproszony gość?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:40
Drugi odcinek Trójkowej audycji "Sztuka Kochana" poświęcony jest miejscu autora w teatrze. Czy jest on tam mile widziany, czy raczej zamyka się przed nim drzwi i dowolnie interpretuje jego dzieła?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między komfortem a wolnością tworzenia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:00
Czym jest wolność twórcza? Żyjemy w czasach, w których twórca jest zależny od grantów bądź mecenasa. A ten, kto daje pieniądze, może także zabrać niezależność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feliks Falk i tworzenie moralnego niepokoju u widza

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 18:00
40 lat temu powstał "Wodzirej" Feliksa Falka - sztandarowy film tzw. kina moralnego niepokoju.
rozwiń zwiń