Chuligan artystą?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 22:00
Czy chuligan może być artystą? Wielu pisarzy, muzyków, performerów wiodło burzliwe życie i miało konflikty z prawem.
Audio
Fragment plakatu promującego Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje
Fragment plakatu promującego Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje"Foto: mat. prasowe

Bunt wobec reguł społecznych często idzie w parze z zainteresowaniem sztuką jako medium wyrażania negatywnych emocji, sprzeciwu. Jednocześnie dziś figura chuligana stała się kulturową kliszą. Wypada, a może trzeba być chuliganem, bo to dobrze reklamuje książkę czy płytę, podnosi sprzedaż. Czy dzisiejsi chuligani kultury naprawdę chuliganią, czy tylko kreują się na takich, aby zwrócić na siebie uwagę?

Pretekstem do rozmowy na ten temat jest rozpoczynający się w przyszłym tygodniu Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje". Patronami tegorocznej edycji są kulturalni chuligani, czyli "prekursorzy, kontestatorzy, reprezentanci kontrkultury czy też kultury alternatywnej, którzy na przestrzeni XX wieku inspirowali rzesze i wywoływali w odbiorcach głód zmiany".

– W tym roku chcemy opowiedzieć o falach muzycznej kontestacji, które rodziły się w 30-letnich odstępach. Wiązały się one z mitem buntu przeciwko temu co wysokie. Powstawały nisko, stawiały na autentyczność i stopniowo przechodziły do nurtu kultury wysokiej. Te trzy fale to jazz lat trzydziestych, bigbit lat sześćdziesiątych i hip-hop lat dziewięćdziesiątych – mówi w audycji prof. Dariusz Gawin, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego i wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, instytucji organizujących festiwal. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której szukamy odpowiedzi na pytanie o to, kto jest prawdziwym kulturalnym chuliganem, a kto zwykłą kulturalną bandyterką.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Gość: Dariusz Gawin (szef Instytutu Stefana Starzyńskiego, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 19.11.2017
Godzina emisji: 20.07


Czytaj także

Autor w teatrze. Partner reżysera czy nieproszony gość?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:40
Drugi odcinek Trójkowej audycji "Sztuka Kochana" poświęcony jest miejscu autora w teatrze. Czy jest on tam mile widziany, czy raczej zamyka się przed nim drzwi i dowolnie interpretuje jego dzieła?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy, a może jak, promować sztukę współczesną?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 21:00
Jakiś czas temu na ekrany polskich kin wszedł film "The Square", który w bezkompromisowy sposób stawia kwestię funkcjonowania sztuki współczesnej w obiegu społecznym.
rozwiń zwiń