Niestabilność w kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 21:00
Czy niestabilność może być czymś stymulującym? Czy uruchamia kreatywność, pozwala uciec od rutyny, jest źródłem inspiracji?
Audio
  • Niestabilność w kreatywność (Sztuka Kochana/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Erlo Brown/Shutterstock

Kiedyś los artysty był uosobieniem niestabilności. Zależność od kaprysów publiczności, mecenasa i krytyki, często brak środków utrzymania odróżniały twórców od odbiorców sztuki, będących zwykle przedstawicielami elity społecznej.

Dziś tego rodzaju niepewność staje się udziałem wielu ludzi, znakiem czasów. Czasowe umowy o pracę, zatrudnienie od projektu do projektu przypominają bardzo życie artysty.  O takiej niestabilności mówi się zwykle jako o czymś złym. Pożądane jest posiadanie stałej, najlepiej dobrze płatnej pracy.

A może niestabilność jest czymś stymulującym? Może uruchamia kreatywność, pozwala uciec od rutyny, jest źródłem inspiracji?

Pretekstem do tych rozważań może być wystawa pt. "Utrata równowagi" prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. O wystawie i o tym, czy niestabilność jest atrakcyjna i czy może pobudzać do kreatywności, rozmawiamy z gośćmi audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Goście: prof. Joanną Sosnowską (Instytut Sztuki PAN) i Małgorzata Ludwisiak (CSW Zamek Ujazdowski)
Data emisji: 17.12.2017
Godzina emisji: 20.06


Zobacz więcej na temat: Trójka SZTUKA Marek Kochan

Czytaj także

Jak Conrad uciekał przed nihilizmem

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 21:00
Józef Conrad Korzeniowski: egzystencjalista, katolik, dekadent czy heroiczny idealista?
rozwiń zwiń