Krzesło a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 20:00
W jakim stopniu przedmioty, którymi się otaczamy, mówią o tym, kim jesteśmy? Czy filiżanki, tkaniny i meble mogą być dziś, w zglobalizowanym świecie, wyróżnikami narodowej tożsamości?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Hernán Piñera/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Krzesło, fotel czy zydel jako obiekt sztuki użytkowej kształtuje w dosłownym sensie naszą postawę, decyduje o tym, jak siedzimy, jak patrzymy na świat. Które meble są najbardziej polskie, typowe dla naszego kraju: krzesło zakopiańskie, krzesło Piórka ze spółdzielni Ład, fotel Tulipan czy krzesło Wars? Może zydelek Sarenka, krzesło Płucka projektu Marii Chomentowskiej, fotel Romana Modzelewskiego czy też legendarny fotel 366 z 1962 roku? A może Meblościanka Kowalskich albo PLOPP, czyli Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem z 2008 roku? 

Pretekstem do tej rozmowy jest niedawno otwarta w Muzeum Narodowym Galeria Wzornictwa Polskiego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Goście: dr Anna Kostrzyńska-Miłosz (Instytut Sztuki PAN) i Anna Maga (Muzeum Narodowe w Warszawie)
Data emisji: 4.02.2018
Godzina emisji: 20.05

Czytaj także

Czy, a może jak, promować sztukę współczesną?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 21:00
Jakiś czas temu na ekrany polskich kin wszedł film "The Square", który w bezkompromisowy sposób stawia kwestię funkcjonowania sztuki współczesnej w obiegu społecznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niestabilność w kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 21:00
Czy niestabilność może być czymś stymulującym? Czy uruchamia kreatywność, pozwala uciec od rutyny, jest źródłem inspiracji?
rozwiń zwiń