Człekokształtne w galerii. Od Pierre'a Brassau do Lucy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 21:00
W niedzielę 23 czerwca w warszawskim zoo odbyła się aukcja obrazów piętnastoletniej szympansicy Lucy. Wcześniej jej prace były pokazywane w Muzeum Pragi. Podczas aukcji sprzedano wszystkie osiem obrazów, znacznie powyżej cen wywoławczych.
Audio
  • Czy zwierzę może być artystą? (Sztuka Kochana/Trójka)
Lucy z warszawskiego zoo
Lucy z warszawskiego zoo Foto: Cacofonia Milano

Lucy nie jest pierwszą malującą małpą, ani nawet pierwszym malującym szympansem. Już w 1964 roku w galerii sztuki w Göteborgu pokazywano prace czteroletniego szympansa Petera, który wystąpił wówczas pod ludzkim pseudonimem Pierre Brassau. Krytycy zachwycili się jego abstrakcyjnymi obrazami, dopiero później ujawniono prawdziwego autora. 

Czy małpa może być artystą, a jej prace przedmiotem wzruszeń widzów i dociekań krytyków? Czy pewnego dnia w polskiej galerii sztuki nowoczesnej zobaczymy wystawę prac naczelnych: szympansów, orangutanów i goryli? W jakim zakresie twórczość malarska zwierząt różni się od twórczości ludzi? Czy Lucy powinna otrzymać za swoją pracę wynagrodzenie? Czy ma szansę na prawdziwą karierę artystyczną?

O tym rozmawialiśmy z gośćmi, prof. Joanną Sosnowską z Instytutu Sztuki PAN, Małgorzatą Ludwisiak, dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Katarzyną Wejchert, opiekunką Lucy z warszawskiego zoo.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Data emisji: 1.07.2018
Godzina emisji: 20.06


Czytaj także

Dokument prawdę ci powie?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 21:00
Czy sztuka jest sztuczna, a dokument prawdziwy? Czy film dokumentalny, w odróżnieniu od filmu fabularnego, oddaje prawdę o przedstawianym obiekcie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym zajmuje się polski teatr

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 21:00
Czym zajmuje się polski teatr? Jakie tematy, sprawy są w tym teatrze ważne? Czy widzowie mogą znaleźć tam coś, co ich naprawdę zainteresuje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeta na barykadzie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 21:00
Wśród polskich poetów znaleźć można zarówno rewolucjonistów, którzy poprzez swoją twórczość starają się zmienić rzeczywistość, jak i autorów wybierających raczej postawę kontemplacyjną, opisujących swój prywatny, intymny świat.
rozwiń zwiń