"Wesele" 116 lat po premierze nadal żywe

 Co nam dziś mówi Wyspiański? Czy powstanie "Wesele" XXI wieku?
Grafika wg fragmentu pocztówki przedstawiającej Pana Młodego i Pannę Młodą z jednej z inscenizacji Wesela Stanisława Wyspiańskiego
Grafika wg fragmentu pocztówki przedstawiającej Pana Młodego i Pannę Młodą z jednej z inscenizacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego Foto: polona.pl/domena publiczna
O Audycji
Tytuł Kwestia kultury 2017/09/03 21.05
Prowadzący Mariusz Cieślik
Goście Jacek Sieradzki (redaktor naczelny miesięcznika "Dialog"), Wojciech Chmielewski (pisarz), Gabriela Oberbek (aktorka)
Opis

Literaturoznawcy, teatrolodzy zgodnie przyznają, że "Wesele" to najwybitniejszy polski dramat. Choć, jak mówił gość audycji Jacek Sieradzki, bywa zapominany, zawsze wraca do łask. - Nieprawdopodobna siła tekstu, siła wyzwań, jakie są w tym dramacie, powoduje, że nie może zginąć - przyznał.

Polacy również doceniają wartość tekstu. Podczas finału krakowskiego Narodowego Czytania morze ludzi uczestniczyło w happeningu "Wesele Wesel". - Wydawało się, że będzie trzeba ich animować, zachęcać, a to nie było potrzebne. Sami się dołączali - tak opowiadała Gabriela Oberbek, aktorka grająca rolę Panny Młodej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

czaj/ab


Playlista