Jaka jest przyszłość polskich muzeów?

Ostatnie tygodnie przyniosły informację o powołaniu Muzeum Kresów Wschodnich w Lublinie i dyskusję na temat kształtu Muzeum Westerplatte.
Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
Muzeum Powstania Warszawskiego w WarszawieFoto: shutterstock/trabantos
O Audycji

Tytuł Kwestia kultury 2019/07/07 20:08
Prowadzący Mariusz Cieślik
Opis

Trwają prace nad Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Historii Polski i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Można powiedzieć, że obserwujemy w naszym kraju muzealny boom. Placówki biją kolejne rekordy frekwencyjne, stają się symbolami miast i atrakcjami turystycznymi. Na pytanie, jakich muzeów potrzebuje Polska, starali się w audycji "Kwestia kultury" odpowiedzieć: prof. Jerzy Miziołek (dyrektor Muzeum Narodowego), Alicja Knast (dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach) oraz dr Katarzyna Jagodzińska (badaczka współczesnego muzealnictwa z UJ). Mariusz Cieślik rozmawiał z gośćmi Trójki m.in. na temat nowych technologii, które niezaprzeczalnie są przyszłością polskich muzeów. Czy odwiedzający zawsze oczekują, jak to określa prowadzący, "netflixowych" wrażeń, które dają wystawy multimedialne?

– Na pewno trzeba sposób podania dostosować do tego, czego publiczność oczekuje, do czego jest przyzwyczajona na co dzień, ale wydaje mi się, że dla publiczności artefakt jest kluczowy. Bez tego artefaktu trudno jest zbudować narrację. Jest bardzo dużo krytycznych głosów, które zaczęły pojawiać się w stosunku do muzeów narracyjnych, dotyczyły tego, że właśnie ponad miarę stosowane są nowe technologie, multimedia w stosunku do ilości obiektów, które znajdują się na ekspozycji. Czasami nie ma innej możliwości, żeby opowiedzieć coś poprzez kopie, reprodukcje, przekaz wizualny – mówi Katarzyna Jagodzińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Które polskie muzeum zmieniło spojrzenie na tworzenie tego typu instytucji w Polsce? Jakie są przyszłe losy Muzeum Historii Polski? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

Goście prof. Jerzy Miziołek (Muzeum Narodowe), Alicja Knast (Muzeum Śląskie w Katowicach), Katarzyna Jagodzińska (Uniwersytet Jagielloński)
Playlista
Tagi
Playlista