Mija 50 lat od powstania grupy Monty Python. Jak zmieniła się popkultura?

– Po 50 latach widać jak Monty Python obrócił całą popkulturę do góry nogami. Widać też, jak bardzo tego rodzaju odwrócenie jest wydarzeniem jednorazowym. Później już nikt nie potrafił tego powtórzyć – mówi krytyk filmowy, Kamil Śmiałkowski. 
Monty Python
Monty PythonFoto: mat. promocyjne
O Audycji

Tytuł Kwestia kultury 27 października godz. 20:07 27.10.2019
Prowadzący Mariusz Cieślik
Opis

Jak ocenia Mariusz Cieślik w latach 60. programy rozrywkowe w stacji BBC, były tworzone według niezwykle sztywnych reguł. Taki stan rzeczy trwał do końcówki 1969 roku, kiedy to Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones i Michael Palin założyli grupę Monty Python, a 5 października w BBC został wyemitowany premierowy odcinek "Latającego cyrku Monty Pythona". Na czym polegała rewolucja, za którą stoi najznakomitsza grupa kabaretowa wszech czasów?

 "Latający cyrk Monty Pythona" to chyba pierwszy tak wyraźny fenomen kulturowy, gdzie telewizja zaczęła parodiować samą siebie. Jeżeli spojrzymy na wszystkie sezony "Latającego cyrku…", dojdziemy do wniosku, że przedmiotem parodii Monty Pythona jest sam strumień telewizyjny. Parodiowali telewizję nie taką, jaką znamy dzisiaj, ale telewizję paternalistyczną, nastawioną na oświecanie mas – komentuje Jakub Majmurek, polski krytyk filmowy i publicysta.

Gdzie należy szukać źródła humoru Monty Pythona? Jak Waldemar Wilkołek wspomina występ na jednej scenie z Michaelem Palinem? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Goście Jakub Majmurek (polski krytyk filmowy i publicysta), Waldemar Wilkołek (artysta kabaretowy, członek kabaretu Ani Mru Mru), Kamil Śmiałkowski (krytyk filmowy, dziennikarz oraz publicysta komiksowy i filmowy)
Playlista
Tagi

Playlista
  • Python Monty, - Always Look On he Bright Side Of Life
  • brak - Lumberjack Song
  • Monty Python - Galaxy Song
  • Monty Python - I Like Chinesse
  • Sieber Christopher, Ramirez Sara, - The Song That Goes Like That